"RZ": niepewność wstrzymuje finansowanie banków
W artykule poświęconym rozwojowi polskiego rynku energetyki odnawialnej „Rzeczpospolita” wskazuje na potrzebę jak najszybszego wejścia w życie ustawy o energii odnawialnej i zauważa, że rynek OZE cechuje teraz duża niepewność.
„RZ” informuje, że w obliczu przeciągających się od kilku lat prac nad projektem ustawy o OZE na polskim rynku zielonej energii zapanowała niepewność, a kilku zagranicznych inwestorów wstrzymało swoje projekty lub całkowicie wycofało się z Polski.
Jak podaje „RZ”, spowolnienie widać na przykładnie branży wiatrowej, która od stycznia do września br. uruchomiła tylko około 300 MW nowych farm wiatrowych, czyli mniej niż we wcześniejszych latach.
Inwestycje w farmy wiatrowe powinny jednak przyspieszyć, ponieważ inwestorzy będą spieszyć się z oddawaniem do użytku swoich projektów, aby zdążyć przed wejściem nowego systemu wsparcia i dalej korzystać z postrzeganego przez rynek jako korzystniejszy systemu zielonych certyfikatów.
Zgodnie z projektem ustawy o OZE, nowy system wsparcia zacznie obowiązywać od stycznia 2016 r., chociaż sama ustawa, nad którą kończy prace Sejm, może wejść w życie już w pierwszych miesiącach 2015 r.
Niepewne przyszłego systemu wsparcia są też banki, które niechętnie podchodzą do finansowania inwestycji w OZE.
– Projekt nowej ustawy, choć niedoskonały, powinien wejść w życie jak najszybciej. Duża niepewność co do nowego systemu wsparcia powoduje, że banki udzielają kredytów tylko na te inwestycje, które skorzystają jeszcze z dotychczasowej pomocy, czyli zielonych certyfikatów – wskazuje cytowany przez „RZ” inwestor.
Jak ponadto zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, polski rynek OZE spodziewa się powstania luki inwestycyjnej.
– Rzeczywiście mocno zaawansowane projekty wiatrowe przyspieszyły. Ale eksperci przewidują, że już za kilka miesięcy pojawi się luka inwestycyjna. Bo faktem jest, że system aukcyjny pomocy, wprowadzany w życie nową ustawą o OZE, niesie sporo niewiadomych, np. w zakresie wysokości ceny referencyjnej czy ilości zamawianej rocznie zielonej energii – czytamy w „RZ”.
gramwzielone.pl / za „Rzeczpospolita”