Pierwsze Świadectwo Weryfikacji Technologii w polskich rękach

Pierwsze Świadectwo Weryfikacji Technologii w polskich rękach
Foto. Zakładu Weryfikacji Technologii Środowiskowych Instytutu Ochrony Środowiska

W siedzibie Ministerstwa Środowiska w Warszawie odbyło się symboliczne wręczenie pierwszego w Europie Świadectwa Weryfikacji Technologii Środowiskowych w ramach programu EU ETV. Minister środowiska Maciej Grabowski wręczył je laureatowi GreenEvo – firmie Asket® Roman Długi.

Pierwsza zweryfikowana technologia to BIOMASSER®, czyli mobilna maszyna do produkcji ekologicznego brykietu ze słomy i siana, do zastosowania w warunkach polowych, bezpośrednio przy stogu. Jest to dowód na to, że polscy przedsiębiorcy i polskie technologie ciągle się rozwijają, są innowacyjne a przede wszystkim przyjazne środowisku.

Jak wspominał podczas konferencji właściciel zweryfikowanej technologii, Roman Długi, świadectwo jest dla niego przepustką do podboju kolejnych rynków europejskich i światowych.

REKLAMA

Największą bolączką wytwórców innowacyjnych technologii jest brak zaufania co do skuteczności ich technologii, a świadectwo ETV pozwala rozwiązać ten problem. Dzięki niemu właściciel może przedstawić wyniki niezależnej weryfikacji i uwiarygodnić swój produkt.

REKLAMA

Świadectwo Weryfikacji ETV dla Asket® Roman Długi zostało wydane przez Jednostkę Weryfikującą Technologie Środowiskowe – Instytut Technologiczno-Przyrodniczy oddział w Poznaniu, jedną z dwóch jednostek weryfikujących w Polsce.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele Zakładu Weryfikacji Technologii Środowiskowych Instytutu Ochrony Środowiska-PIB – drugiej akredytowanej jednostki wydającej weryfikacje ETV.

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy dzięki grantowi uzyskanemu z Komisji Europejskiej ma możliwość uzyskania dofinansowania do weryfikacji prowadzonych przez swój zakład. Dofinansowanie jest przewidziane dla pierwszych 12 weryfikacji i obejmuje do 45 % kosztów weryfikacji jak również pokrywa koszty wykonania skróconego przeglądu technologii tzw. Quick Scan.

Zachęcamy polskich przedsiębiorców do szczegółowego zapoznania się z unijnym programem EU ETV i ofertą jednostek wykonujących weryfikacje, w celu wypromowania swoich produktów i technologii. Więcej informacji o programie EU ETV można dowiedzieć się ze stron www.etv.ios.edu.pl  oraz http://www.mos.gov.pl/kategoria/4675_etv/

materiał prasowy Instytutu Ochrony Środowiska