Polski cel OZE na 2030 r. Ile wyniesie?
Ministerstwo Gospodarki rozważa wpisanie do projektu „Polityki energetycznej Polski do 2050 r.” określonego, planowanego udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym Polski na rok 2030. Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci zgłaszają różne propozycje, przy czym przedstawiciele koncernów energetycznych takich celów nie chcą przyjmować w ogóle.
Plan wpisania do rządowego dokumentu o nazwie „Polityka energetyczna Polski do 2050 r.” celu udziału zielonej energii to efekt ostatniego szczytu Unii Europejskiej, na którym postanowiono, że do 2030 r. udział OZE w unijnym miksie energetycznym wzrośnie do 27%.
Jednak w przeciwieństwie do przyjętego na tym samym szczycie celu ograniczenia emisji CO2 o 40%, cel OZE nie będzie obligatoryjny dla wszystkich państw i będzie obowiązywać jedynie na poziomie Wspólnoty.
To duża zmiana w porównaniu do celu OZE na rok 2020, który dla Polski jest obowiązkowy i który UE wyznaczyła nam na poziomie 15%.
Jak informuje „Rzeczpospolita”, mimo, że dla krajów UE nie wyznaczono obowiązkowego udziału energii z OZE na 2030 r., Ministerstwo Gospodarki rozważa wpisanie odpowiedniego celu w tym zakresie do przygotowywanej właśnie „Polityki energetycznej Polski do 2050 roku”. Cel OZE na 2030 r. ma umożliwić Polsce osiągnięcie obowiązkowej, 40-procentowej redukcji emisji CO2.
MG zleciło nawet opracowanie propozycji celu OZE na 2030 r. Instytutowi Energetyki Odnawialnej. Prezes IEO Grzegorz Wiśniewski szacuje, że udział zielonej energii w polskim miksie energetycznym na 2030 r. pozwalający na osiągnięcie 40-procentowej redukcji emisji CO2 powinien wynieść ok. 24%.
Innego zdania jest Bolesław Jankowski, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej, który szacuje, że polski cel OZE na 2030 r. powinien wynieść około 18-22%.
Jak informuje ponadto „RZ”, państwowe koncerny energetyczne chcą natomiast przyjęcia celu poniżej 20% lub nieprzyjmowania go w ogóle. – Nie ma powodów, by wyznaczać obligatoryjny cel w zakresie OZE dla Polski, skoro na poziomie Unii jest on wspólny dla wszystkich – „RZ” cytuje jednego z przedstawicieli koncernów energetycznych.
– Skierowanie dokumentu do uzgodnień zewnętrznych nastąpi na przełomie stycznia i lutego. Szczegółowe analizy ekonomiczne będą elementami działań wykonawczych w latach 2015–2018 – powołuje się na informacje resortu gospodarki „RZ”.
gramwzielone.pl