W którym kierunku pójdzie polska energetyka? Wnioski z energetycznych debat podczas Forum w Krynicy

 

 

 

REKLAMA

 

Andrzej Czerwiński kierujący sejmową komisją ds. energetyki i surowców energetycznych, która niedawno rozpoczęła procedowanie projektu ustawy o OZE szczególnie akcentował wpływ energetyki na polską gospodarkę. Jak mówił, rozwój energetyki nie powinien być celem samym w sobie i powinien służyć rozwojowi firm i polepszać konkurencyjność gospodarki. 

– Jeśli będziemy podrażać koszty energii, na pewno przegramy – ocenił Andrzej Czerwiński, dodając, że na rynku energetycznym jest miejsce dla każdej technologii, o ile jest ona efektywna kosztowo. 

REKLAMA

Szef sejmowej komisji ds. energetyki podkreślił, że nadrzędnym celem procedowanej w Sejmie ustawy o OZE jest preferowanie najtańszych i najstabilniejszych wytwórców. Zaznaczył też potrzebę wsparcia dla mikroinstalacji. 

Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego, obecnie największymi wyzwaniami sektora energetycznego w Polsce jest rozwój sieci przesyłowej, a także sieci ciepłowniczej. 

Grzegorz Zieliński z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) akcentował natomiast potrzebę wspierania innowacyjnośc. Poinformował, że rozwojowi innowacyjności w energetyce będzie służyć przesunięcie na ten cel części unijnych środków w nowym budżecie UE z pieniędzy przeznaczanych dotychczas na rozwój infrastruktury. Dodał, że cel EBOiR na polskim rynku to finansowanie innowacyjności i dekarbonizacji. 

Przedstawiciel EBOiR ocenił, że w 2030 r. polska energetyka będzie nadal zdominowana przez węgiel, jednak sektor OZE będą już wówczas powszechnie akceptowalny i dobrze ugruntowany, przy czym jego zdaniem szczególne znaczenie będzie mieć fotowoltaika.