EBI: 17 mld euro na zielone inwestycje w ubiegłym roku
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przeznaczył na projekty zrównoważonej energii w 2022 roku ponad 17 mld euro. Kwota ta ma wesprzeć inwestycje w wysokości około 260 mld euro i pozwolić na stworzenie 950 tys. miejsc pracy do 2026 roku.
Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego przeznaczyła ponad 17 mld euro na finansowanie odnawialnych źródeł energii, wydajności, magazynowania i rozwoju sieci. Bank rozpoczął w ten sposób wdrażanie specjalnego pakietu wsparcia dla planu REPoweEU, mającego na celu zakończenie uzależnienia od importu rosyjskiego paliwa.
Prawie połowa pożyczek EBI w Unii Europejskiej (45,9 proc.) została przyznana na realizację projektów w regionach objętych polityką spójności, stanowiącą podstawę wspierania przez bank sprawiedliwego wzrostu i konwergencji w całej Unii.
– Bank UE wykorzystuje pełną skalę swojej siły finansowej, aby złagodzić gospodarcze skutki nieuzasadnionej agresji Putina i stworzyć solidną podstawę dla trwałego ożywienia gospodarczego – powiedział prezes EBI Werner Hoyer podczas publikacji rocznych wyników Grupy w Brukseli.
Połowa zasobów na zielone cele
Zielone finansowanie z EBI ponownie znacznie wzrosło, osiągając 36,5 mld euro (58,3 proc. całości), co oznacza, że bank wypełnił zobowiązanie do przeznaczenia co najmniej połowy swoich zasobów na działania w dziedzinie klimatu i zrównoważonego rozwoju środowiska, znacznie przekraczając swój cel na 2025 rok.
Jak zaznaczają przedstawiciele EBI, grupa jest na dobrej drodze do przeznaczenia 1 bln euro na zielone finansowanie w tej dekadzie. W ciągu ostatnich dwóch lat grupa Grupa EBI sfinansowała inwestycje o wartości 222 mld euro.
– W czasie, gdy Stany Zjednoczone wdrażają największy w historii program zielonych dotacji, konieczne jest, aby Europa nadążała i utrzymywała kurs, zarówno dla dobra naszej planety, jak i ochrony konkurencyjności naszych gospodarek – zaznaczył Hoyer.
Ubiegły rok był także kolejnym dobrym rokiem dla Polski – wielkość finansowania z Grupy EBI wyniosła 5,4 mld euro. Tym samym Polska znalazła się w czołówce krajów UE wykorzystujących środki z EBI. Zdaniem wiceprezes EBI prof. Teresy Czerwińskiej, odpowiedzialnej za działalność banku w Polsce, tak znaczące wsparcie pomoże zdynamizować zieloną transformację i rozwój polskiej gospodarki.
Wyniki finansowe za 2022 roku w Polsce Grupa EBI planuje opublikować 10 marca br.
EFI wesprze inwestycje na wczesnym etapie
W 2022 roku Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) przeznaczył ponad 9 mld euro na małe przedsiębiorstwa oraz projekty klimatyczne i infrastrukturalne, co ma zmobilizować około 97 mld euro na inwestycje wspierające inkluzywne przejście do neutralności klimatycznej, cyfrową transformację europejskiego przemysłu i konkurencyjność unijnych przedsiębiorców. Około jednej trzeciej kwoty przeznaczono na obszary zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji, a 27 proc. zainwestowano w mniejsze przedsiębiorstwa działające w dziedzinie innowacji i cyfryzacji.
W obliczu trudnych perspektyw gospodarczych w 2023 roku EFI planuje kontynuować wdrażanie wielotematycznego programu InvestEU i uzupełnić go o nowe plany, takie jak inicjatywa European Tech Champions Initiative, która ma zostać uruchomiona w nadchodzących tygodniach w celu wsparcia innowacyjności nawet na bardzo wczesnym etapie. Inwestycje kapitałowe EFI w zielone branże wesprą plan REPowerEU mający na celu wyeliminowanie zależności od importu paliw kopalnych.
– Będziemy nadal wspierać europejskie mniejsze przedsiębiorstwa, jednocześnie zwiększając naszą aktywność w zakresie rozwiązań finansowych zorientowanych na zrównoważony rozwój, takich jak fundusze klimatyczne i infrastrukturalne – mówi dyrektor generalna EFI Marjut Falkstedt.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.