Niemcy chcą instalować więcej propanowych pomp ciepła
Niemiecki Instytut Fraunhofera zamierza we współpracy z firmami z sektora ciepłownictwa i budownictwa mieszkaniowego opracować rozwiązania, które pozwolą na wymianę gazowych i olejowych systemów grzewczych na propanowe pompy ciepła. Odbędzie się to w ramach projektu „LC R290 – Low Charge Heat Pump Solutions”.
Inicjatorem nowego projektu jest zespół ds. systemów energii słonecznej Instytutu Fraunhofera. Podejmie on współpracę z przedsiębiorcami z branży ciepłownictwa i budownictwa mieszkaniowego w celu opracowania łatwych do implementacji rozwiązań pozwalających na szybką redukcję gazowych i olejowych systemów grzewczych i zastąpienie ich propanowymi pompami ciepła.
Zdaniem pracowników Instytutu Fraunhofera propan (R290) to efektywny i przyjazny środowisku czynnik chłodniczy, który od dłuższego czasu jest stosowany w pompach ciepła instalowanych na zewnątrz. Teraz jednak, wraz z rozwojem popytu na pompy ciepła, potrzebne są technologie i rozwiązania, które pozwolą rozszerzyć obszar zastosowania tych urządzeń.
W związku z tym badacze z Instytutu Fraunhofera wraz z przedsiębiorcami chcą opracować rozwiązania umożliwiające montaż propanowych pomp ciepła m.in. w systemach ogrzewania budynków parterowych, w wewnętrznych systemach centralnego ogrzewania (c.o.) oraz w wysokowydajnych zewnętrznych pompach grzewczych.
Bezpieczeństwo najważniejsze
Dla konsorcjum kluczową kwestią będzie bezpieczeństwo. Zespół zamierza opracować obwód chłodniczy pompy ciepła wykorzystujący mniej niż 150 g propanu (który nadal pozostaje łatwopalnym czynnika chłodniczym) przy zapewnieniu odpowiedniej wydajności grzewczej. Będzie to miało największe znaczenie przy zastosowaniu urządzeń w wewnętrznych systemach c.o.
Zespół skupi się także na zbadaniu możliwości połączenia kilku pomp ciepła i jednoczesnego nimi sterowania – zamierza przetestować szereg propozycji zapewniających bezpieczeństwo układu. W obszarze zastosowań zewnętrznych, oprócz zachowania maksymalnego bezpieczeństwa pracy, naukowcy i przedsiębiorcy skupią się również na optymalizacji pod kątem redukcji wykorzystania czynnika chłodniczego i dopracowaniu procesu odszraniania.