PKO Bank Polski pomoże start-upom rozwijającym zielone technologie

W Polsce ruszył największy europejski program akceleracyjny zielonych technologii „Poland ClimAccelerator”. Pierwsza edycja ma na celu przyspieszenie rozwoju i komercyjnego upowszechnienia najbardziej perspektywicznych technologii z obszarów zrównoważonego rozwoju.
Globalna sieć EIT Climate-KIC, służąca wspieraniu rozwoju start-upów klimatycznych, wchodzi na rynek polski i ogłasza nabór do pierwszej edycji programu, którego celem jest akceleracja biznesowa najbardziej perspektywicznych prośrodowiskowych technologii. Operatorem programu jest Accelpoint, a rolę wiodącego partnera objął PKO Bank Polski.
Uruchomiona rekrutacja potrwa do 31 października 2022 roku, a planowana akceleracja ma być przeprowadzona w czwartym kwartale 2022 roku i pierwszym kwartale 2023 roku.
– Do współpracy zachęcamy wszystkie proekologiczne start-upy zainteresowane rozwijaniem swoich technologii w ścisłej kooperacji z partnerami korporacyjnymi, pozyskaniem nowych klientów oraz inwestorów. Nie mamy wątpliwości, że tworzona przez nas platforma do współpracy twórców technologii z wielkim biznesem to odpowiedź na coraz bardziej palące wyzwania środowiskowe – mówi Maciej Majewski, CEO/Head of Acceleration Accelpoint.
– Z doświadczenia wiemy, że talenty, prototypy i biznesy na wczesnym etapie rozwoju potrzebują profesjonalnego wsparcia, dzięki któremu mogą szybciej rozwinąć swoje biznesowe skrzydła. Współpraca z EIT Climate-KIC to możliwość zaistnienia w globalnym środowisku ekspertów i mentorów oraz międzynarodowych, impaktowych funduszy venture capital, dzięki którym akcelerowane przez nas start-upy zwielokrotniają swoje możliwości na osiągnięcie międzynarodowego sukcesu – dodaje Majewski.
Dostęp do międzynarodowej sieci inwestorów
Udział wybranych start-upów w pięciomiesięcznym programie da im dostęp do międzynarodowej sieci inwestorskiej oraz społeczności branżowych ekspertów i mentorów. Najlepsze firmy zyskają szansę na finansowanie testów technologicznych we współpracy z partnerami korporacyjnymi (PoC), a co za tym idzie – możliwość wdrożenia swojego rozwiązania i pozyskania szerokiego grona klientów.
Program przewiduje też szkolenia z prezentacji i optymalizacji modelu biznesowego, analizy rynku i konkurencji oraz zabezpieczenia praw intelektualnych. Zakończy się prezentacją najlepszych rozwiązań przed międzynarodową siecią inwestorów i potencjalnych partnerów biznesowych (Demo Day).
– Konieczność wdrażania rozwiązań sprzyjających poprawie stanu środowiska naturalnego traktujemy nie tylko jako obowiązek pokoleniowy, lecz również jako wielką szansę na optymalizację kosztową biznesu. Dotyczy to zarówno samego banku, jak i naszych klientów, którzy tak jak my poszukują dostępu do technologii prośrodowiskowych – mówi Marcin Eckert, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.
Wykorzystać potencjał
Marcin Eckert zwraca uwagę, że działania w obszarze zrównoważonego rozwoju i klimatu mają szczególne znaczenie w czasie, gdy kryzys energetyczny doprowadził do zawirowań na rynku surowców energetycznych.
– Dlatego PKO Bank Polski połączył siły z globalną siecią EIT Climate-KIC oraz z Accelpoint i objął rolę wiodącego partnera pierwszej edycji programu akceleracyjnego dla start-upów „Poland ClimAccelerator”. Liczymy, że dzięki tej współpracy uda się nam lepiej wykorzystać nasz potencjał do wdrażania oraz skalowania innowacji w obszarze zielonych technologii i wspólnie ze start-upami wypracować narzędzia do rozwiązywania ponadczasowych wyzwań – wyjaśnia wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.
Program otwarty jest na technologie z różnych sektorów, takich jak: czysta energia, zwiększanie efektywności energetycznej, zielony transport, czysty przemysł, zarządzanie i oczyszczanie wody, green finance, usprawnienia w rolnictwie i dekarbonizacja.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.