Tak rząd chce pomóc odbiorcom energii

Tak rząd chce pomóc odbiorcom energii
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował wczoraj pomysły rządu, które mają być odpowiedzią na spodziewany duży wzrost kosztów u odbiorców energii elektrycznej. Preferencje mają dotyczyć gospodarstw domowych i przedsiębiorstw energochłonnych. Przy okazji przeforsowane mogą zostać oczekiwane przez rynek OZE przepisy dotyczące tzw. linii bezpośredniej.

Ogromny wzrost cen energii elektrycznej, który obserwujemy na giełdzie, przełoży się na wyższe rachunki dla odbiorców końcowych. Rząd chce jednak złagodzić negatywne skutki obecnej sytuacji na rynku energetycznym, wprowadzając rozwiązania w założeniu zmniejszające skalę wzrostu kosztów, z którym muszą liczyć się odbiorcy energii.

Kluczowa propozycja, którą zaprezentował wczoraj Mateusz Morawiecki, to wprowadzenie gwarantowanej ceny  energii dla wszystkich gospodarstw domowych w przypadku zużycia do 2000 kWh rocznie.

REKLAMA

Wyższy limit – na poziomie 2600 kWh rocznie – ma obowiązywać dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus, czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny, oraz rolników.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2022 roku w
poszczególnych miastach:

W ten sposób jednocześnie zachęcamy do oszczędzania energii. Podkreślam, każde gospodarstwo domowe, również to, które zużywa 2500 albo 3000 kWh rocznie, też będzie miało ogromną korzyść do 2000 kWh rocznie. Tylko nadwyżka będzie obciążona wyższymi kosztami na przyszły rok – zapewniał wczoraj premier Mateusz Morawiecki.

Obniżka już w przyszłym roku?

REKLAMA

Premier zapowiedział, że gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 roku o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 roku. Ma to skutkować 10-proc. obniżką kosztów za energię.

Dodatkowym rozwiązaniem, które chce wdrożyć rząd – oprócz wcześniej ogłoszonych dopłat do zakupu paliw zużywanych do ogrzewania – ma być dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

Pomoc dla energochłonnych

Na specjalny pakiet pomocowy mają liczyć też przedsiębiorstwa energochłonne. Rząd chce przeznaczyć środki w wysokości do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset tego rodzaju firm.

Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem minimum 100-proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków ma nastąpić jeszcze w tym roku.

W końcu linia bezpośrednia?

W rządowym komunikacie pojawia się także zapowiedź, która z pewnością ucieszy rynek odnawialnych źródeł energii. Rząd zapowiada wprowadzenie w przyszłym roku możliwości połączenia elektrowni wiatrowych czy fotowoltaicznych dedykowaną linią bezpośrednio z odbiorcą energii.

Przepis dotyczący tzw. linii bezpośredniej pojawił się wcześniej w ostatnim projekcie nowelizacji ustawy o OZE, ale później został z niego usunięty.

Administracja ograniczy zużycie energii

Rząd chce także, aby w ramach walki z kryzysem energetycznym administracja rządowa oraz administracja samorządowa zmniejszyły zużycie prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r.oku Kolejnym krokiem ma być zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu.

Aby zmniejszyć koszty w państwowych firmach i lepiej przygotować je na wzrost cen energii, premier miał zlecić wicepremierowi Jackowi Sasinowi wyeliminowanie premii i bonusów dla zarządów spółek Skarbu Państwa.


redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.