Parlament Europejski przegłosował wyższy cel OZE

Parlament Europejski przegłosował wyższy cel OZE
Pixabay

Posłowie Parlamentu Europejskiego zagłosowali za przyjęciem znacznie wyższego celu udziału energii odnawialnej w znowelizowanej dyrektywie o odnawialnych źródłach energii (RED II) niż wpisany do tego dokumentu obecnie. Członkowie PE opowiedzieli się także za znaczącym podniesieniem celu dotyczącego redukcji zużycia energii.

Pierwszy raz Parlament Europejski głosował nad celem udziału źródeł odnawialnych w unijnym miksie energetycznym do 2030 roku w listopadzie 2018 roku, gdy toczyły się prace nad drugą unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (RED II). Wówczas europosłowie przegłosowali przyjęcie celu na poziomie 32,5 proc. Tym samym opowiedzieli się za zwiększeniem celu udziału OZE w 2030 roku – z poziomu 27 proc. uzgodnionego przez Radę Europejską w 2014 roku. Ostatecznie, po negocjacjach z krajami UE, zapisano w dyrektywie RED II cel na poziomie 32 proc.

Później Komisja Europejska zaczęła jeszcze wyraźniej zwiększać swoje ambicje w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych i produkcji energii odnawialnej, a ostatnia propozycja Brukseli zawarta w pakiecie REPower EU zakłada cel udziału OZE na poziomie 45 proc. Zdaniem KE jest to potrzebne, aby osiągnąć założoną 55-proc. redukcję emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w okresie 1990–2030.

REKLAMA

Cel OZE w górę

Podczas wczorajszego posiedzenia plenarnego Parlament Europejski przegłosował wpisanie do przygotowywanej nowelizacji dyrektywy RED II celu 45-proc. udziału OZE do 2030 roku. Będzie on wiążący na poziomie całej Unii Europejskiej. W przeciwieństwie do celu na rok 2020 nie składają się na niego obowiązkowe cele krajowe, jednak dodatkowe regulacje mają zapewnić, że poszczególne kraje będą stopniowo zwiększać udział OZE w swoich miksach energetycznych.

Jednocześnie europarlamentarzyści poparli wprowadzenie do dyrektywy RED II innych regulacji – w tym zwiększenie celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w transporcie z 13 proc. do 16 proc. dzięki szerszemu zastosowaniu zaawansowanych biopaliw oraz paliw alternatywnych, takich jak wodór.

Europosłowie opowiedzieli się także za nałożeniem na przemysł obowiązku zwiększania konsumpcji energii ze źródeł odnawialnych co najmniej o 1,9 pkt proc. rocznie. Przyjęto też cel zwiększenia udziału OZE w ciepłownictwie sieciowym przynajmniej o 2,3 pkt proc.

Jednocześnie PE zagłosował za stopniowym nieuwzględnianiem tzw. pierwotnej biomasy drzewnej do liczenia udziału OZE i zakazem subsydiowania tego rodzaju biomasy (wprowadzono jednak wyjątki, np. dla biomasy z lasów zagrożonych pożarami czy dotkniętych klęskami żywiołowymi).

REKLAMA

Parlament Europejski poparł ponadto obowiązek przygotowania przez kraje Unii Europejskiej co najmniej dwóch projektów dotyczących produkcji energii odnawialnej, które będą miały charakter transgraniczny. W dodatku kraje konsumujące co roku ponad 100 TWh energii (a więc m.in. Polska) będą musiały przygotować trzeci tego rodzaju projekt do roku 2030.

Powyższe postulaty poparło w głosowaniu 418 członków Parlamentu Europejskiego, 109 było przeciwko, a 111 wstrzymało się od głosu.

Zużycie energii trzeba obniżyć

W osobnym głosowaniu Parlament Europejski zagłosował za zmianami w dyrektywie o efektywności energetycznej (EED), opowiadając się za podniesieniem celu redukcji finalnego zużycia energii o 40 proc. oraz zmniejszeniem zużycia energii pierwotnej o 42,5 proc. w latach 2007–2030 (wobec wcześniej przyjętego celu na poziomie 32,5 proc.). Realizacja tych celów oznaczałaby obniżenie zużycia energii odpowiednio o 740 i 960 mln ton oleju ekwiwalentnego (Mtoe).

Kraje UE powinny przyjąć swoje wiążące cele na takim poziomie, aby możliwe było osiągnięcie kolektywnych celów redukcji zużycia energii w Unii Europejskiej.

Za zmianami w dyrektywie o efektywności energetycznej zagłosowało 469 europosłów, 93 było przeciwko, 82 wstrzymało się od głosu.

Teraz członkowie Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele rządu Czech, które sprawują obecnie prezydencję w Unii Europejskiej, mają podjąć negocjacje dotyczące finalnych uzgodnień w zakresie nowelizacji dyrektywy RED II oraz EED w ramach Rady Europejskiej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.