Podhale bilansuje dostawy energii

Podhale bilansuje dostawy energii
fot. besmart.energy

Gmina Ochotnica Dolna realizuje wraz z firmą Atende Industries projekt obejmujący zainstalowanie w jednostkach samorządowych i obiektach użyteczności publicznej inteligentnych liczników bazujących na systemie operacyjnym Phoenix-RTOS. Współpraca odbywa się w ramach Klastra Energii Zielone Podhale, który do zarządzania energią wykorzysta platformę besmart.energy.

Gmina Ochotnica Dolna i Atende Industries współpracują przy pilotażowym wdrożeniu innowacyjnego modelu wytwarzania, magazynowania i dystrybucji energii z odnawialnych źródeł; koordynację prac zapewnia Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

Firma Atende Industries dostarczyła i zainstalowała w gminie 27 inteligentnych liczników z systemem operacyjnym Phoenix-RTOS, które współpracują z aplikacją do zarządzania energią i zapewniają ścisłą integrację z platformą chmurową. Dzięki temu parametry pomiaru energii elektrycznej przekazywane są praktycznie w czasie rzeczywistym (np. z rozdzielczością minutową), ponadto liczniki komunikują się z innymi urządzeniami zainstalowanymi u odbiorcy (np. magazynami energii czy inwerterami PV).

REKLAMA

Jak podaje Atende Industries, zastosowany licznik pełni funkcję „asystenta energetycznego”, dzięki czemu możliwe będzie takie zarządzanie klastrem energii, które pozwala na precyzyjne dostosowanie podaży energii do lokalnego zapotrzebowania oraz na wprowadzenie efektywnych taryf dynamicznych.

Wreszcie jesteśmy w stanie dokonywać bardzo złożonych analiz zużycia i produkcji energii elektrycznej w naszych obiektach. Wreszcie mamy intuicyjne i precyzyjne narzędzie do predykcji i bilansowania energii – mówi Tadeusz Królczyk, wójt gminy Ochotnica Dolna.

Celem działań każdej zorganizowanej społeczności energetycznej jest maksymalizacja korzyści ekonomicznych odbiorców energii przy zachowaniu określonych standardów jakości jej dostawy. Aby zrealizować taki scenariusz – szczególnie pożądany obecnie – niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego poziomu obserwowalności sieci, tj. możliwości monitorowania i bilansowania energii na wyróżnionym obszarze oraz możliwości sterowania istniejącymi tam źródłami, odbiorami, magazynami energii oraz wybranymi elementami infrastruktury sieci dystrybucyjnej – wyjaśnia dr hab. inż. Zbigniew Tadeusz Hanzelka, profesor AGH.

System besmart.energy

REKLAMA

Jak wyjaśnia Zbigniew Hanzelka, na początku działań polegających na monitorowaniu i bilansowaniu energii jest licznik energii – im bardziej „inteligentny”, tym lepsze zapewniający wyniki.

Prace pilotażowe realizowane w Ochotnicy Dolnej w ramach projektu KlastER finansowanego przez NCBiR pokazują, że w gronie dobrze współpracujących partnerów można z powodzeniem wdrażać w praktyce innowacyjne koncepcje. Jestem przekonany, że funkcjonujący obecnie system w nieodległej przyszłości obejmie znacząco większą liczbę punktów pomiarowych oraz przyniesie gminie i jej mieszkańcom konkretne, mierzone w złotówkach korzyści – mówi profesor. 

W celu monitorowania i przekazywania informacji w czasie rzeczywistym oraz bilansowania energii liczniki Atende Industries współpracują z platformą besmart.energy. Jak wyjaśnia Paweł Pisarczyk, prezes zarządu firmy, platforma ta powstała jako odpowiedź na potrzeby rozwijającej się energetyki obywatelskiej.

Jest to system, który służy do zarządzania energią w ramach wspólnoty energetycznej. Pozwala nie tylko na rozliczanie użytkowników wspólnoty (np. spółdzielni energetycznej), ale przede wszystkim służy do optymalizacji wykorzystania energii dostępnej lokalnie – mówi ekspert.

Według Pisarczyka rozwiązania wypracowywane przez gminę Ochotnica Dolna wspólnie z AGH będą rozwiązaniami referencyjnymi dla innych samorządów w Polsce.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.