Obrót energią elektryczną od podszewki. Zapraszamy na seminarium
Obrót energią elektryczną to działalność koncesjonowana. Co to oznacza? Oznacza to, że uzyskanie koncesji wymaga od podmiotu zainteresowanego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną. Czy to wystarczy aby rozpocząć działalność? Odpowiedź brzmi niestety nie. Trzeba spełnić jeszcze kilka warunków. Jakich, a także co uniemożliwia uzyskanie koncesji dowiesz się na naszym najbliższym seminarium ABC Obrotu energią elektryczną, które odbędzie się już 15 września br. w formie stacjonarnej w Warszawie oraz online.
W trakcie spotkania nasi eksperci omówią funkcjonujące formy handlu energią. Polski rynek energii podzielony został na trzy segmenty: na rynek kontraktowy, giełdowy oraz bilansujący. Znajomość wspomnianych segmentów pozwoli zrozumieć złożoność procesów związanych z obrotem energią. Jej sprzedaż na rynku kontraktowym odbywa się na zasadzie dwustronnego kontraktu zawieranego pomiędzy wytwórcami energii oraz firmami handlującymi energią i klientami.
Rynek giełdowy z kolei jak sama nazwa wskazuje związany jest z handlem energią na giełdzie, na której funkcjonuje np. Rynek Dnia Następnego (RDN). Zlecenia sprzedaży oraz kupna energii prowadzi się w poszczególnych godzinach. Ostatni z nich to rynek bilansujący na którym następuje bilansowanie różnic pomiędzy transakcjami, które zawierane są między uczestnikami rynku a zapotrzebowaniem na energię elektryczną.
Podczas szkolenia, które skierowane jest dla osób, które chcą usystematyzować swoją wiedzę, ale również tych, którzy starają się poznać zasady rynkowego obrotu energią poruszymy również temat zawirowań na rynku nośników energetycznych. W tym kontekście istotne jest zrozumienie procesu związanego z „łączeniem rynków” – market coupling. Termin ten odnosi się do działań ukierunkowanych na stworzenie spójnego europejskiego wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Celem jest powiązanie obszarów regulacyjnych i obszarów rynkowych, aby ujednolicić różne systemy giełdowe energii elektrycznej co w praktyce prowadzić powinno do zmniejszenia różnic cenowych.
Prowadzący omówią również tematykę obrotu energią elektryczną z państwami spoza Unii Europejskiej, a także obowiązki i zasady związane z Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1227/2011 z 25 października 2011 r. w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (rozporządzenie REMIT). Regulacja wprowadziła obowiązki w zakresie monitorowania hurtowych rynków energii, aby umożliwić wykrywanie manipulacji oraz naruszeń zakazu wykorzystywania informacji wewnętrznej.
Obecna sytuacja związana z konfliktem w Ukrainie zmusza podmioty funkcjonujące na rynku energii elektrycznej do poszukiwania optymalnych rozwiązań, które pozwolą wykorzystać potencjał posiadanych aktywów w maksymalny sposób. Jednostki wytwórcze do produkcji energii elektrycznej wykorzystujące węgiel, gaz, biomasę muszą optymalizować swoje zdolności wytwórcze.
Okazuje się, że znajomość zasad związanych z obrotem energią elektryczną pozwoli Państwu wybrać najlepsze rozwiązania z punktu widzenia funkcjonowania w obecnym obszarze lub spróbować swoich sił w innych obszarach. Jesteś zainteresowany zapraszamy na nasze seminarium.
Spotkanie poprowadzą między innymi:
- Małgorzata Kozak – Ekspert ds. rozwoju rynku energii i wieloletni pracownik URE oraz
- Arkadiusz Krakowiak – Ekspert ds. rynku energii i wieloletni pracownik URE.
Szczegóły i rejestracja znajdują się na stronie organizatora pod tym linkiem >>
A jeśli pojawią się jakieś pytania zapraszamy do kontaktu:
+48 22 740 67 80
Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Co jeszcze organizujemy?
- Ustawa odległościowa a transformacja energetyczna polski
8 września 2022, online
Szczegóły na stronie organizatora (link) >>
- IX KOOPDREW – Kongres Przemysłu Drzewnego
12 września 2022, Poznań
Szczegóły na stronie organizatora (link) >>
- Seminarium: Biogaz i Biometan – sposób na niezależność energetyczną
28 września 2022, Warszawa & online
Szczegóły na stronie organizatora (link) >>
- XII edycja jesiennego Forum Biomasy i RDF w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle
20-21 października 2022, Wrocław & online
Szczegóły na stronie organizatora (link) >>
artykuł sponsorowany