Tauron przebuduje ważną stację energetyczną Krakowa
Tauron przebudowuje stację energetyczną GPZ Prądnik w Krakowie, wybudowaną w 1946 roku, i zasilającą północną część miasta. Warta 38 mln złotych inwestycja ma doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii, a także usprawnić procesy przyłączeniowe w tej części stolicy Małopolski.
Gruntowna modernizacja stacji GPZ Prądnik, zlokalizowanej przy ul. Prądnickiej, będzie przebiegać równolegle z trwającymi obecnie intensywnymi pracami drogowymi przy budowie nowej trasy tramwajowej, północnej obwodnicy miasta i modernizacji ważnych komunikacyjnie ulic.
Awarie o charakterze systemowym
Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Prądnik została wybudowana w 1946 roku i do czasu modernizacji była najstarszą stacją 110/15 kV w Krakowie. Dotychczas funkcjonowała w technologii tradycyjnej, posiadała napowietrzną dwusystemową rozdzielnię wysokiego napięcia połączoną z siecią 110 kV poprzez osiem linii w kierunku stacji: Łobzów, Pasternik, Balicka, Zabierzów, Górka, Wieczysta i Łęg. W ten sposób stacje te pracowały komplementarnie i zasilały całą północną część miasta oraz okolice Krakowa.
Napowietrzna stacja zlokalizowana była w zwartej zabudowie miejskiej, a jej parametry techniczne i technologia wymagały zmiany. Zainstalowana na stacji aparatura była już wyeksploatowana, szczególnie w zakresie wyłączników i odłączników 110 kV oraz ich pneumatycznych napędów.
Potencjalne awarie – z uwagi na znaczenie obiektu dla zasilania aglomeracji krakowskiej – mogły mieć charakter systemowy i powodować groźne skutki dla pracy sieci dystrybucyjnej 110 kV w obrębie Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego.
Potrzebna kompleksowa modernizacja
Ocena stanu technicznego aparatury łączeniowej, budynku i konstrukcji rozdzielni jednoznacznie wskazywały na potrzebę kompleksowej modernizacji stacji. W jej miejsce powstaje małogabarytowa, nowoczesna stacja wnętrzowa, która wpisuje się w otaczający mieszkalny krajobraz miasta.
– Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Prądnik to ważny punkt sieci Taurona na terenie Krakowa. Stacja stanowi istotny punkt węzłowy sieci 110 kV, na którym wszelkie zakłócenia mogłyby mieć wpływ na pracę całego systemu elektroenergetycznego w obrębie miasta – podkreśla Ewa Groń, rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucja. – Na etapie decyzji o przebudowie stacji została zaproponowana zmiana technologii wykonania obiektu, co umożliwia uwolnienie atrakcyjnego terenu w centrum miasta. W tym miejscu planowana jest budowa obiektów administracyjnych na potrzeby Regionu Wysokich Napięć Kraków oraz Regionu Krowodrza – dodaje Groń.
Zakres prac
Przeprowadzone przez Taurona prace modernizacyjne obejmowały budowę budynku głównego, zabudowę wnętrzowych rozdzielnic 110 kV i 15 kV oraz montaż urządzeń, w tym urządzeń potrzeb własnych, obwodów wtórnych, telekomunikacji, Systemu Zabezpieczenia Technicznego oraz systemu sygnalizacji pożarowej i układów pomiarowych.
Na stanowiskach wnętrzowych zabudowane zostały transformatory mocy wraz z systemem uziemienia, ochrony przepięciowej i odgromowej. Kolejnym krokiem prac była przebudowa linii kablowych 110kV i 15kV.
Wszystkie prace budowlano-montażowe prowadzone są bez możliwości wyłączenia starego obiektu –przebiegają na obiekcie czynnym oraz przy realizacji przez starą stację funkcji stacji węzłowej.
Przełączenie obwodów odbiorczych ze starej stacji na nowe urządzenia odbywa się sukcesywnie, a finalnie nastąpi to do końca 2022 r.
Koszt inwestycji energetycznej TAURONA to ponad 38 mln złotych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.