Ten region w Polsce stworzył własną strategię energetyczną
Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska opracował pierwszą w Polsce strategię energetyczną. Dokument został poddany konsultacjom społecznym. Zachodnie województwo w Polsce chce osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
– Powstał ambitny dokument wychodzący naprzeciw pilnym potrzebom wyznaczenia kierunków wsparcia sektora energetycznego. Dobrze zdiagnozowano w nim zachodzące zmiany klimatyczne i ich wpływ na społeczeństwo i gospodarkę – mówi wiceprezes Dolnośląskiej Doliny Wodorowej Andrzej Węgrzyn.
„Strategia energetyczna Dolnego Śląska – kierunki wsparcia sektora energetycznego” wpisuje się w realizację celów wynikających z unijnych i krajowych dokumentów w dziedzinie energii i klimatu. Należą do nich: „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu 2021–2030”, opracowany w 2019 roku, oraz przyjęta przez Radę Ministrów w ubiegłym roku „Polityka energetyczna Polski 2040”, dla której w marcu 2022 roku sformułowano założenia do aktualizacji.
– Niezależnie od zamierzonych postępów transformacji energetycznej na szczeblu krajowym województwo dolnośląskie powinno dążyć do uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku – uważają autorzy projektu strategii na Dolnym Śląsku.
Opracowany dokument określa kierunki działań i wytyczne, które powinny umożliwić osiągnięcie tego celu.
Dolny Śląsk 2050
Głównym celem strategicznym dla województwa będzie realizacja programu „Dolny Śląsk 2050 – regionem neutralnym klimatycznie”. Cel ten ma być osiągnięty poprzez realizację działań związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych, przede wszystkim dwutlenku węgla (CO2).
Wizja funkcjonowania energetyki w regionie Dolnego śląska do 2050 roku bazuje na wyznaczonych kierunkach polityki unijnej i uwzględnia przede wszystkim realizację celu neutralności klimatycznej.
Zakłada ona: odejście od wykorzystania paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej i wytwarzaniu ciepła oraz chłodu, redukcję emisji CO2 na poziomie 80–95 proc. w stosunku do emisji w latach 90. XX wieku, osiągnięcie udziału OZE na poziomie 70 proc. w ogólnej produkcji energii oraz 97 proc. w produkcji energii elektrycznej.
Innowacyjne technologie i badania
Dokument zakłada ciągłą poprawę efektywności energetycznej w budownictwie, transporcie i sektorze energetycznym, taką organizację przestrzeni, która zapewni redukcję zużycia energii, promowanie elektroprosumeryzmu, rozwój elektromobilności, a także wykorzystanie energii elektrycznej z OZE we wszystkich obszarach działalności gospodarczej i życia mieszkańców regionu.
Równie ważne ma być uzyskanie bezpieczeństwa dostaw energii z wykorzystaniem technologii magazynowania na skalę przemysłową oraz zastosowanie innowacyjnych technologii, w tym udziału zielonego wodoru na poziomie 13-14 proc., zgodnie ze strategią wodorową UE.
Strategia przewiduje też wsparcie finansowe badań służących poszukiwaniu nowatorskich technologii w obszarze energetyki, prowadzonych przez przedsiębiorstwa (w tym start-upy), organizacje badawcze i jednostki naukowe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.