Uzdrowiska z kilkumilionowymi dotacjami na badania geotermalne

Uzdrowiska z kilkumilionowymi dotacjami na badania geotermalne
fot. YouTube/travel pl

Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój sprawdzą, czy możliwe jest na ich terenie pozyskiwanie ciepła z wnętrza ziemi do ogrzewania domów i budynków użyteczności publicznej – bez przeszkód technicznych i zagrożeń środowiskowych. Na ten cel otrzymają do 6 mln zł dotacji z programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach programu Polska Geotermia Plus uruchomiona została inicjatywa pod nazwą „Wdrożenie geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych – pilotaż na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój”, co 25 lipca ogłosił Główny Geolog Kraju. W ramach projektu dwa małopolskie kurorty otrzymają do 6 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój podejmą działania mające na celu wykorzystywanie ciepła ziemi w celach grzewczych na terenach uzdrowiskowych. Geotermia uznawana jest za jedno z najstabilniejszych i najwydajniejszych odnawialnych źródeł energii. Uzdrowiska chcą rozpoznać warunki termiczne górotworu w kontekście potrzeb energetycznych i w razie pozytywnego wyniku zacząć ogrzewać domy i budynki użyteczności publicznej ciepłem pozyskiwanym z ziemi.

REKLAMA

–  Jesteśmy zainteresowani stałym rozwojem w różnych częściach naszego kraju geotermii, będącej czystym, ekologicznym i perspektywicznym źródłem energii odnawialnej – mówi Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, pełniący również funkcję głównego geologa kraju. – Tym bardziej że przyjęta przez rząd „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” przewiduje stopniowy wzrost znaczenia geotermii w ciepłownictwie systemowym.  

Perspektywiczna płytka geotermia

Jak wyjaśnia Piotr Dziadzio, geotermia niskotemperaturowa jest technologią wykorzystującą ciepło zgromadzone w skałach w powierzchniowej części ziemi na głębokości zwykle nieprzekraczającej 300 m, bazującą na działaniu gruntowych pomp ciepła. Zapewnia ona energię dostępną na okrągło przez wszystkie dni w roku i jest stabilnym źródłem ciepła (i chłodu).

Wiceszef Ministerstwa Kultury i Środowiska zapewnia, że płytka geotermia jest łatwo dostępna, niskoemisyjna i świetnie nadaje się do ogrzewania (lub chłodzenia) różnych obiektów.  Do tego czas zwrotu inwestycji jest krótki i technologia wykorzystuje już sprawdzone i przetestowane komponenty, co czyni ją atrakcyjną ekonomicznie. Ponadto można ją łączyć z innymi ekologicznymi źródłami energii, np. ogniwami fotowoltaicznymi lub turbinami wiatrowymi, i wykorzystać do magazynowania energii w gruncie.

REKLAMA

– Przeprowadzenie pilotażu na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój pozwoli ukazać geotermię jako bezpieczne źródło pozyskiwania ciepła, odbywającego się bez szkody dla środowiska i bez zanieczyszczania podziemnych wód mineralnych w uzdrowiskach – wyjaśnia Piotr Dziadzio.

Pilotaż bez zagrożeń środowiskowych

Program „Wdrożenie geotermii niskotemperaturowej w gminach uzdrowiskowych – pilotaż na terenie gmin Krynica-Zdrój i Rabka-Zdrój” ma być realizowany w latach 2022–2027. Podpisanie umów przewidziano do 31 grudnia 2024 roku, a wydanie środków finansowych – do 31 grudnia 2027 roku.

Jeśli program w małopolskich kurortach wykaże, że geotermia niskotemperaturowa nie wchodzi w konflikt z występowaniem wód leczniczych i mineralnych i nie stanowi dla nich zagrożenia, to miejscowości uzdrowiskowe zyskają nowe perspektywy ekonomiczne i ekologiczne. Będą mogły bezpiecznie wykorzystywać potencjał cieplny ziemi do relatywnie taniego ogrzewania budynków. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.