W Niemczech powstanie największa na świecie fabryka superkondensatorów
Celem współpracy Skeleton Technologies i Siemensa jest rozwój masowej produkcji superkondensatorów w fabryce koło Lipska. Wykorzystanie technologii Siemensa oraz opatentowanego przez Skeleton materiału – „zakrzywionego grafenu” – ma obniżyć koszty wytwarzania o prawie 90 proc.
Skeleton Technologies ogłosił inwestycję w wysokości 220 mln euro w swój drugi zakład produkcyjny w Saksonii. Powstanie on w Markranstädt koło Lipska i ma być największą na świecie fabryką superkondensatorów.
Partnerem technologicznym firmy Skeleton w realizacji projektu w Markranstädt będzie koncern Siemens, który pomoże w opracowaniu w pełni zautomatyzowanej linii produkcyjnej i digitalizacji całego łańcucha wartości.
Estońska spółka technologiczna oczekuje, że korzyści skali uzyskane dzięki najnowocześniejszej technologii Siemensa w połączeniu z użyciem opatentowanego przez Skeleton materiału zwanego „zakrzywionym grafenem” (curved graphene) pozwolą na obniżenie kosztów produkcji superkondensatorów o prawie 90 proc. po zakończeniu realizacji 5-letniego projektu.
Cyfryzacja od pomysłu do sprzedaży
Współpraca firm Skeleton i Siemens ma na celu cyfryzację całego łańcucha wartości – od projektu ogniwa superkondensatora do jego wyprodukowania i świadczenia związanym z nim usług. Ma również pomóc w wyskalowaniu produkcji.
Superkondensatory Skeleton stosowane są w transporcie, sieciach energetycznych, przemyśle i motoryzacji. Według informacji producenta dzięki zastosowaniu opatentowanego „zakrzywionego grafenu” oferują one najwyższą na rynku gęstość mocy i energii, niemal natychmiastowe ładowanie i rozładowywanie, wysoką niezawodność i bardzo długi cykl życia. Mają poprawiać jakość zasilania i chronić urządzenia dzięki obniżeniu wahań mocy.
Technologia wspomagająca dekarbonizację
– Superkondensatory są kluczowym elementem radykalnego zmniejszenia emisji w sektorze energetycznym, transportowym i przemysłowym – zauważył Taavi Madiberk, dyrektor generalny i współzałożyciel Skeleton Technologies.
Znaczenie superkondensatorów jako jednej z kluczowych technologii wspomagających elektryfikację i dekarbonizację podkreślił też parlamentarny sekretarz stanu Michael Kellner. – Różne zastosowania tej technologii zapewniają ogromną pomoc w elektryfikacji sektorów przemysłu, w których nie może ona być skutecznie realizowana za pomocą akumulatorów – mówił.
– Wykorzystanie przez Skeleton własnego, opatentowanego materiału „zakrzywionego grafenu” wzmacnia europejski ekosystem magazynowania energii i łańcuch wartości, ponieważ jest to technologia opracowana w Europie do wytwarzania produktów magazynowania energii także w Europie. W obecnej sytuacji niepoleganie na importowanych toksycznych metalach staje się jeszcze bardziej krytyczne – podkreślał sekretarz stanu.
Nowa fabryka superkondensatorów nowej generacji w Markranstädt ma zacząć działać w 2024 roku. Jej zdolność produkcyjna osiągnąć ma poziom 12 mln ogniw rocznie – będzie to 40 razy większa wydajność niż w przypadku pierwszego zakładu Skeleton w Saksonii.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.