Klienci w Polsce niezbyt chętnie zmieniają sprzedawcę energii

Klienci w Polsce niezbyt chętnie zmieniają sprzedawcę energii
fot. Fré Sonneveld/Unsplash

W Polsce od 15 lat można zmienić sprzedawcę energii, ale opcja ta cieszy się umiarkowanym zainteresowaniem. Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, na taką zmianę zdecydowało się 955 tys. klientów.

Ponad 8,7 mln klientów w polskich gospodarstwach domowych korzysta z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez Prezesa Urząd Regulacji Energetyki (URE). Jak podaje urząd, to oznacza, że ponad 39 proc. odbiorców korzysta z cennika komercyjnego, a nie taryfy.

Od 2007 roku obowiązuje prawo – tzw. zasada TPA: Third Party Access – zgodnie z którym odbiorcy końcowi mają swobodę wyboru sprzedawcy energii elektrycznej i gazu. W 2022 roku sprzedawcę prądu zmieniło jak dotąd 9622 odbiorców indywidualnych (grupa G) oraz 3992 podmioty w grupach odbiorców biznesowych (A,B i C).

REKLAMA

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych miesiącach od maja 2021 roku do maja 2022 roku

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej od maja 2021 do maja 2022

Źródło: URE

Od początku wprowadzenia możliwości zmiany sprzedawcy prądu, tj. od 2007 roku, w naszym kraju zdecydowało się na to 955 tys. odbiorców, z czego 728 tys. należy do grup taryfowych G, a 227 tys. – do grup taryfowych A, B i C.

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w poszczególnych grupach taryfowych od lipca 2007 roku do maja 2022 roku

Liczba zmian sprzedawcy energii elektrycznej w grupach taryfowych od lipca 2007 do maja 2022

Źródło: URE

REKLAMA

Poznaj warunki umowy

Według URE na decyzję o zmianie sprzedawcy wpływa kilka czynników, w tym łatwość dokonania takiej zmiany (brak skomplikowanych procedur) i dostępność konkurencyjnych ofert na rynku. Istotna jest też sama świadomość klientów na temat takiej możliwości.

Prawo do zmiany sprzedawcy to jedno z podstawowych praw konsumenta i istotny element wzmacniania konkurencji rynkowej. URE ostrzega jednak przed sprzedawcami wykorzystującymi sytuację do stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych i rekomenduje dokładne zapoznanie się z ofertą i umową.

Poza samą ceną energii elektrycznej warto zwrócić uwagę na to, czy oferta zawiera też dodatkowe usługi i związane z tym opłaty, jaka jest wysokość opłat stałych (np. opłaty handlowej). Istotne są też warunki wypowiedzenia i rozliczeń po upływie okresu obowiązywania oferty.

Podpisanie umowy tylko w lokalu przedsiębiorstwa

URE podkreśla, że od 3 lipca 2021 roku obowiązuje zakaz sprzedaży „door-to-door” wobec odbiorców w gospodarstwach domowych. Przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą więc zawierać umów z odbiorcami z gospodarstw domowych poza lokalem przedsiębiorstwa, np. podczas wizyty przedstawiciela w domu odbiorcy.

Wciąż jednak umowa sprzedaży energii może być zawarta na odległość (np. telefonicznie) bądź też w punkcie sprzedawcy zlokalizowanym np. w galerii handlowej. Od umowy zawieranej na odległość można odstąpić w terminie 14 dni bez podawania przyczyn i ponoszenia kosztów.

URE zaznacza, że zawsze można skontaktować się ze swoim dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej czy gazu, jeśli coś wydaje się niepokojące. 

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.