Powstaje trzecia spółdzielnia energetyczna w Polsce

Powstaje trzecia spółdzielnia energetyczna w Polsce
Possessed Photography, Unsplash

W Stawiskach w województwie podlaskim powstaje trzecia spółdzielnia energetyczna w Polsce. Jej prezesem został Paweł Pisarczyk, prezes firmy Atende Industries. Na razie w rejestrze spółdzielni energetycznych, prowadzonym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, wpisane są dwa podmioty.

Celem spółdzielni energetycznej w Stawiskach ma być wytwarzanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii na rzecz swoich członków oraz organizowanie między nimi dostaw i odbioru energii elektrycznej. 

Jak zapewniają pomysłodawcy przedsięwzięcia, dzięki współpracy w ramach nowego podmiotu członkowie spółdzielni będą mogli liczyć na zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej oraz dodatkowe przychody ze sprzedaży energii z OZE.

REKLAMA

Spółdzielnia Stawiski otrzymała już swój numer NIP oraz została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego. Wykazane w KRS przedmioty działalności obejmują: wytwarzanie energii elektrycznej, handel energią elektryczną, przesyłanie energii elektrycznej, dystrybucję energii elektrycznej, wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych, pośrednictwo w sprzedaży usług instalacji odnawialnych źródeł energii, działalność edukacyjną w zakresie OZE i integrację lokalnej społeczności.

Aplikacja besmart.energy

Spółdzielnia będzie wykorzystywała platformę besmart.energy do zarządzania energią, za której dostarczenie będzie odpowiadać firma Atende.

Głównym zadaniem besmart.energy jest zarządzanie bilansem energetycznym wspólnoty lub spółdzielni energetycznej i dążenie do maksymalnego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. System pozwala na przetwarzanie i analizę dużej ilości danych, umożliwiając akwizycję danych pomiarowych z dowolnej liczby liczników w czasie rzeczywistym.

Aplikacja besmart.energy ma dostarczać prognozy produkcji i zużycia energii, a także zarządzać odbiorem i magazynowaniem w celu optymalizacji zużycia energii. Dzięki temu ma wpływać na zachowania użytkowników, zapewniając im mniejsze koszty pozyskania energii. 

Spółdzielnia Stawiski ma być trzecim tego typu podmiotem w Polsce.

Pierwsza spółdzielnia energetyczna w Polsce trafiła do rejestru prowadzonego przez  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przed rokiem. W maju 2021 roku KOWR wpisał do rejestru spółdzielnię energetyczną EISALL, której siedziba mieści się w Raszynie w województwie mazowieckim i która obejmuje gminy Raszyn, Michałowice i Nadarzyn.

Wśród aktywów wytwórczych spółdzielni EISALL znajdują się dwie instalacje fotowoltaiczne, każda o mocy po 10 kW. Obie mieszczą się w jednej lokalizacji na terenie Raszyna.

Druga spółdzielnia energetyczna – znajdująca się w rejestrze KOWR od grudnia 2021 roku – nosi nazwę Spółdzielnia Energetyczna Nasza Energia, a jej siedziba mieści się w Mszanie w powiecie wodzisławskim w województwie śląskim.

Ta spółdzielnia działa na terenie gmin Mszana, Godów i Świerklany. Posiada instalacje fotowoltaiczne w czterech lokalizacjach. Ich moce wynoszą odpowiednio 3 kW, 4 kW oraz 2 x 10 kW.

REKLAMA

Nowa forma działalności na rynku energii

Zgodnie z definicją wprowadzoną do ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2019 roku spółdzielnia energetyczna jest rozumiana jako „spółdzielnia w rozumieniu ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze lub ustawy z dnia 4 października 2018 r. o spółdzielniach rolników, której przedmiotem działalności jest wytwarzanie energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, w instalacjach odnawialnego źródła energii i równoważenie zapotrzebowania energii elektrycznej lub biogazu, lub ciepła, wyłącznie na potrzeby własne spółdzielni energetycznej i jej członków, przyłączonych do zdefiniowanej obszarowo sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV lub sieci dystrybucyjnej gazowej, lub sieci ciepłowniczej”.

Zgodnie z ustawą o OZE przedmiotem działalności spółdzielni energetycznej może być wytwarzanie energii elektrycznej, ciepła lub biogazu w instalacjach OZE stanowiących własność spółdzielni energetycznej lub jej członków.

Tego rodzaju podmiot może działać na terenie „jednego operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego lub sieci dystrybucyjnej gazowej lub ciepłowniczej, zaopatrujących w energię elektryczną, biogaz lub ciepło wytwórców i odbiorców będących członkami tej spółdzielni, których instalacje są przyłączone do sieci danego operatora lub do danej sieci ciepłowniczej”. Przy tym obszar działania spółdzielni ma być ustalany na podstawie miejsc przyłączenia wytwórców i odbiorców.

Dodatkowe warunki to prowadzenie działalności na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej, a także liczba członków do tysiąca.

Łączna moc zainstalowana wszystkich instalacji OZE ma umożliwiać pokrycie w ciągu roku nie mniej niż 70 proc. potrzeb własnych spółdzielni energetycznej i jej członków i nie powinna przekraczać 10 MWe. Łączna moc cieplna jednostek wytwórczych nie powinna przekraczać 30 MWt, a wydajność instalacji biogazowych powinna być mniejsza niż 40 mln m3 w skali roku.

W trakcie prac na projektem nowelizacji ustawy o OZE z 2019 roku Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skutecznie zgłosiło poprawkę umożliwiającą uzyskanie przez spółdzielnie energetyczne statusu prosumenta i korzystanie z rozliczeń w prosumenckim systemie opustów – ale z niższym współczynnikiem opustu (1:0,6) niż w przypadku indywidualnych prosumentów (1:0,7 lub 1:0,8), a także z zachowaniem 12-miesięcznego okresu na rozliczenie nadwyżki energii wprowadzonej do sieci.

O objęciu spółdzielni systemem opustów przesądza zapis ustawy o OZE, zgodnie z którym „sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje ze spółdzielnią energetyczną rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wobec ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne przez spółdzielnię energetyczną i jej członków w stosunku ilościowym 1 do 0,6”.

Rozliczenia mają być dokonywane na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych przyłączonych do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej wszystkich wytwórców i odbiorców energii elektrycznej spółdzielni energetycznej.

W odniesieniu do ilości energii wytworzonej we wszystkich instalacjach OZE w ramach spółdzielni energetycznej, a następnie zużytej przez wszystkich odbiorców w spółdzielni nie powinny być pobierane opłaty: OZE, mocowa i kogeneracyjna.

Energia wytwarzana i konsumowana przez odbiorców w ramach spółdzielni może podlegać zwolnieniu z podatku akcyzowego, pod warunkiem że łączna moc zainstalowana elektryczna wszystkich instalacji OZE spółdzielni energetycznej nie przekracza 1 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.