Estoński koncern aktywny w Polsce wyprodukuje 5 TWh energii z OZE

Estoński koncern aktywny w Polsce wyprodukuje 5 TWh energii z OZE
fot. Eesti Energia

Nowa strategia grupy Eesti Energia zakłada czterokrotny wzrost mocy wytwórczych ze źródeł odnawialnych. Firma zainwestuje w nowe projekty około 2 mld euro.

Eesti Energia ogłosiła swoją pięcioletnią strategię, według której do 2026 roku będzie produkowała 4 razy więcej energii elektrycznej z OZE niż obecnie. W sektorze energetyki firma działa przez swoją spółkę zależną Enefit Green. W związku z koniecznością szybkiego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego spółka ponad dwukrotnie zwiększyła swoje cele w porównaniu z poprzednią strategią.

Znalezienie równowagi pomiędzy przystępnością cenową energii, wpływem na środowisko a bezpieczeństwem dostaw stało się kwestią o krytycznym znaczeniu społecznym na wszystkich rynkach, na których działamy – podkreśla Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia i przewodniczący rady nadzorczej Enefit Green.

REKLAMA

Najszybszym i najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla społeczeństwa jest elektryfikacja poprzez energię odnawialną, zastępującą kopalne źródła energii, takie jak paliwa silnikowe w transporcie czy gaz ziemny w energetyce cieplnej – dodaje Sutter.

Do 2026 roku moce wytwórcze nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych Eesti Energii mają wzrosnąć z obecnych 457 MW do około 1,9 GW.

Roczna produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych ma wynieść łącznie prawie 5 TWh (w 2021 roku było to 1,5 TWh). To odpowiada średniemu rocznemu zużyciu energii 1,5 mln gospodarstw domowych.

Miliardy na OZE

Eesti Energia jest zaangażowana w projekty OZE w Finlandii, krajach bałtyckich i w Polsce. W realizację swoich celów w tym sektorze planuje zainwestować około 2 mld euro. Większość przeznaczona zostanie na rozwój farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Obecnie spółka pracuje nad inwestycjami o łącznej mocy 226 MW. Są to dwie elektrownie fotowoltaiczne w Polsce (15 MW) oraz farmy wiatrowe: Tolpanvaara (72 MW) w Finlandii, Akmene (75 MW) i Šilale II (43 MW) na Litwie oraz Purtse (21 MW) w Estonii.

REKLAMA

Do końca 2026 roku zostaną ponadto ukończone farmy wiatrowe o mocy prawie 600 MW w Estonii i na Litwie, a także farmy PV w Estonii, na Łotwie i Litwie oraz w Polsce – o łącznej mocy blisko 600 MW.

Podróż do zera

Przejście na bezemisyjną produkcję i wprowadzanie różnorodnych rozwiązań energetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii nazwaliśmy w Eesti Energii „Podróżą do zera” – mówi Hando Sutter. – Nasi klienci, którzy wybrali ofertę długoterminowych umów na zakup energii elektrycznej z OZE, nie muszą się mierzyć ze zmianami cen energii, a jednocześnie zapewniają Eesti Energii bezpieczeństwo inwestycyjne.

Prezes zarządu spółki podkreśla, że takie działanie to korzystne dla wszystkich stron „zielone” partnerstwo, które umożliwia firmie budowę nowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

Eesti Energia już 2 lata temu informowała, że w strukturze jej produkcji wolumen energii wyprodukowanej z OZE przewyższył wolumen energii z łupków bitumicznych.

W 20201 roku przychody grupy ze sprzedaży wyniosły 1,31 mld euro.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.