Montaż pomp ciepła obowiązkowy w kolejnym kraju UE
Holenderski rząd zamierza zakazać montowania nowych instalacji grzewczych opartych na paliwach kopalnych od 2026 roku. Obowiązkowym standardem staną się pompy ciepła lub podłączenie do sieci ciepłowniczych.
Rząd Holandii ogłosił wczoraj, że od 2026 roku podstawą ogrzewania domów staną się w tym kraju hybrydowe pompy ciepła.
– Od 2026 roku (hybrydowa) pompa ciepła stanie się standardem ogrzewania domów, które nie są podłączone do sieci ciepłowniczej – poinformował Rob Jetten, holenderski minister klimatu i energii. Jetten podkreślał, że pompy ciepła nie tylko zapewniają znaczną oszczędność gazu, ale również istotnie zmniejszają rachunki za ogrzewanie domów.
W ten sposób Holandia stanie się kolejnym krajem europejskim po Niemczech, który – chcąc uniezależnić się od rosyjskiego gazu – stawia na wdrożenie obowiązku wykorzystania pompy ciepła w domach.
U naszego zachodniego sąsiada pompy ciepła mają być obowiązkowym elementem systemów grzewczych już od stycznia 2024 roku.
Hybrydowe pompy ciepła
Holandia – podobnie jak Niemcy – zamierza postawić na skuteczność hybrydowych pomp ciepła (połączenie pompy ciepła i kotła gazowego), które w razie potrzeby mogą być zasilane paliwami kopalnymi, natomiast przez większą część roku działają na bazie energii elektrycznej.
„Mogą one przyczynić się do uczynienia środowiska bardziej zrównoważonym zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej (…). W dobrze izolowanych domach możliwe jest również przejście bezpośrednio na w pełni elektryczną pompę ciepła, która w ogóle nie wykorzystuje gazu ziemnego. W części Holandii dostępna jest lub będzie sieć ciepłownicza, która jest również zrównoważonym sposobem ogrzewania domu” – czytamy w rządowym oświadczeniu.
Zaangażowanie przemysłu
Rząd zamierza wesprzeć środowisko producentów i instalatorów, tak by w nadchodzących latach zwiększona została liczba szkoleń dla monterów urządzeń i aby udało się zwiększyć produkcję pomp ciepła w samej Holandii.
Holenderskie stowarzyszenie instalatorów ma zapewnić miejsca szkoleniowe w każdym regionie oraz specjalne kursy dla osób dopiero zaczynających działać w sektorze, aby umożliwić międzybranżowy przepływ siły roboczej.