Najbardziej inteligentne rozwiązania OZE na targach Intersolar
Na tegorocznych targach Intersolar Europe 2022 jury wyłoniło trzech zwycięzców konkursu w kategorii Inteligentna energia odnawialna. Nagrodzono systemy do inteligentnego zarządzania energią oraz ładowarkę do pojazdów elektrycznych. Wygrały rozwiązania zgłoszone przez firmy Fluence Energy, Fronius oraz TransnetBW/Netze BW.
Fluence Energy: Fluence IQ
Założona w 2018 roku w Wirginii w USA firma Fluence Energy otrzymała nagrodę na tegorocznych targach Intersolar Europe za platformę Fluence IQ. Oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) umożliwia operatorom elektrowni słonecznych i wiatrowych, a także operatorom systemów magazynowania energii inteligentne zarządzanie przesyłem energii i automatyczne dostosowywanie wysokości ofert cenowych za prąd.
Wykorzystując AI bazującą na prognozach pogody oraz historycznych danych odnośnie do popytu i podaży, system oblicza najlepsze ceny dla operatorów, które następnie udostępniane są na platformy przetargowe, co ułatwia operatorom optymalizację przychodów.
Fluence – Intersolar 2022
Jak czytamy na stronie producenta, wykorzystanie Fluence IQ pomaga do 10% zwiększyć generalne przychody z OZE; wzrost ten może wynosić nawet do 50%, jeśli wziąć pod uwagę jedynie usługę magazynowania energii.
Fronius International GmbH: Fronius Wattpilot
Fronius Wattpilot to ładowarka AC do ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki wbudowanym funkcjom daje możliwość ładowania pojazdu w szerokim zakresie mocy, a także przy zoptymalizowanych kosztach.
Wattpilot automatycznie przełącza się między zasilaniem jednofazowym a trójfazowym, płynnie przechodząc od mocy 1,38 kW do 22 kW prądu przemiennego. Ładowarka współpracuje z fotowoltaiką, ładując samochód nadwyżką wygenerowaną przez system. Użytkownik w specjalnej aplikacji Solar.wattpilot może ustawić żądane progi cen energii elektrycznej i ładować swój pojazd wtedy, kiedy jest to najtańsze.
Fronius – Intersolar 2022
Wattpilota można zakupić w dwóch wersjach. Pierwsza z nich – HOME – to ładowarka o maksymalnej mocy nominalnej 11 kW, którą na stałe montujemy w rozdzielni budynku (wyprowadzone przewody z ładowarki) i ładujemy nasz pojazd za każdym razem z tego samego miejsca.
Druga wersja ładowarki – GO – to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują mieć ładowarkę w różnych miejscach. Wersja GO dostępna w wariantach 11 i 22 kW jest podłączana do sieci za pomocą gniazda 5-pinowego, co daje użytkownikowi możliwość szybkiego wypięcia jej z gniazda i zabrania ze sobą w podróż.
TransnetBW GmbH/Netze BW GmbH: DA/RE– The Network Security Initiative
DA/RE The Security Network Initiative to oparta na chmurze platforma informatyczna stworzona wspólnie przez TransnetBW i operatora systemu dystrybucyjnego Netze BW, która ułatwia koordynację pomiędzy systemami przesyłowymi i dystrybucyjnymi na wszystkich poziomach napięcia i jest dostępna dla operatorów sieci w całych Niemczech.
Jej głównym celem jest ustabilizowanie i wyeliminowanie wąskich gardeł, które powstają w zakresie przesyłu energii. Problem nasila się w Niemczech coraz bardziej wraz z dynamicznie rosnącą liczbą źródeł wytwórczych OZE.
Im więcej uczestników jest podłączonych do platformy DA/RE, tym większa jest wartość dodana całego rozwiązania. DA/RE oferuje rozwiązanie spełniające wymagania poprawki NABEG dla Redispatch 2.0.
TransnetBW GmbH/Netze BW GmbH – Intersolar 2022
Zautomatyzowane prognozowanie przeciążenia usprawni współpracę między zainteresowanymi stronami (operatorami) i doprowadzi do bezpieczniejszego i oszczędniejszego zarządzania siecią energetyczną.
Na targach Intersolar 2022 wybrano też najlepsze rozwiązania w kategoriach Fotowoltaika oraz Magazynowanie energii. Więcej o nagrodzonych produktach w artykułach:
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.