Energia ze ścieków. Minisystem hydroenergetyczny
Japońska firma Ricoh zaprezentowała minihydroelektrownię, która pozwala generować energię elektryczną nawet przy niewielkim strumieniu wody. Elementy urządzenia zostały wydrukowane w technologii 3D z materiałów recyklowanych.
3D-Pico Hydro Generator System jest jednym z urządzeń z grupy pico-hydro, która obejmuje – jak tłumaczy Ricoh – wszystkie systemy hydroenergetyczne o mocy poniżej 5 kW, tanie i łatwe do rozmieszczenia w najbardziej niedostępnych miejscach.
Producent dąży do osiągnięcia w niedługim czasie mocy 1 kW dla swojego nowego urządzenia. Obecnie 3D-Pico Hydro Generator System generuje moc od kilku do kilkudziesięciu watów. Wystarcza ona do zasilania różnego rodzaju urządzeń IoT (Internet od Things), np. czujników kontrolerów ładowania lub oświetlenia.
Energia z odpływów kanalizacyjnych
Co istotne, ładunek elektryczny w miniaturowej hydroelektrowni generowany jest przy niewielkim strumieniu wody, która może pochodzić np. z odpływów kanalizacyjnych lub systemów irygacyjnych. Właśnie w takich warunkach Ricoh testował swoje pierwsze urządzenia.
Eksperyment przeprowadzono w jednym z zakładów firmy w Numazu. Wyniki testu pokazały, że wykorzystanie ścieków produkcyjnych z zakładu Ricoh Numazu umożliwia zapalenie lampy, a także wykorzystanie zielonej energii elektrycznej jako źródła zasilania kamery bezpieczeństwa przez dziewięć miesięcy.
Zdaniem producenta minisystemy hydroenergetyczne będzie można w przyszłości wykorzystywać w połączeniu z fotowoltaiką i systemami magazynowania energii. Ricoh nie wyklucza testów takiej hybrydowej instalacji na terenie swoich zakładów.
System w rozwoju i w sprzedaży
Jak podkreśla Ricoh, wciąż do rozwiązania pozostaje kilka zagadnień technicznych dotyczących m.in. ilości mocy dostępnej ze strumienia wody, typu turbiny, mocy dostarczanej do odbiorów elektrycznych oraz kosztów początkowych i eksploatacyjnych całego systemu. Mimo to 3D-Pico Hydro Generator System jest już sprzedawany na terenie Japonii. Producent planuje rozszerzenie sprzedaży na inne kraje w zależności od zainteresowania i rozwoju technologii.
Pierwsze informacje o hydroelektrowniach na małą skalę pojawiły się w czerwcu 2021 roku, kiedy to Ricoh ogłosił, że Japońska Agencja Współpracy Międzynarodowej (JICA) uznała projekt minigeneratora wodnego dla lokalizacji na Filipinach za drugą najlepszą propozycję zgłoszoną w ramach programu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju 2030.
Producent urządzenia 3D-Pico Hydro Generator System twierdzi, że sprawdzi się ono zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i gospodarstwach domowych.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.