Zyska: W trzy lata przybędzie 10 GW mocy w OZE
Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska zapewnił wczoraj w Sejmie, że do 2025 roku moc odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrośnie do 28 GW. Oznaczałoby to, że w ciągu trzech lat zostaną uruchomione źródła OZE o mocy niemal 10 GW.
Omawiając w Sejmie aktualny stan rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, wiceminister klimatu i rządowy pełnomocnik ds. OZE Ireneusz Zyska zapewnił, że w ciągu najbliższych trzech lat moc odnawialnych źródeł energii w naszym kraju wzrośnie o niemal 10 GW, osiągając poziom 28 GW.
Zyska poinformował, że osiągnięcie takiego poziomu będzie możliwe w dużej mierze dzięki realizacji projektów, dla których sprzedaż energii została zakontraktowana w ostatnich aukcjach. Wiceminister klimatu wskazał, że w ciągu ostatnich czterech lat w aukcjach została zakontraktowana sprzedaż energii z projektów o mocy 5 GW.
Nowelizacja ustawy odległościowej coraz bliżej
Rządowy pełnomocnik ds. OZE zapewnił, że tylko w przypadku lądowej energetyki wiatrowej zainstalowana moc wzrośnie do 2025 roku do 12 GW (obecnie moc lądowych farm wiatrowych w Polsce wynosi około 7,6 GW).
Zyska zapewnił też, że na ukończeniu są prace nad projektem nowelizacji ustawy odległościowej, która od momentu wejścia w życie w 2016 roku praktycznie zablokowała rozwój nowych projektów lądowych farm wiatrowych, dla których do tego czasu inwestorzy nie uzyskali pozwoleń na budowę.
Jak zapewnił, rządowy projekt ustawy powinien zostać skierowany do prac w Sejmie w czerwcu. – Pracujemy nad konsensusem, aby projekt był akceptowalny dla społeczeństwa – stwierdził wiceminister Zyska, odnosząc się do nowelizacji ustawy odległościowej.
Rządowy pełnomocnik ds. OZE zapewnił, że obok źródeł wytwórczych rząd będzie wspierał budowę kolejnych elektrowni szczytowo-pompowych, które zwiększą potencjał magazynowania nadwyżek energii elektrycznej i wykorzystania ich w krajowym systemie elektroenergetycznym.
Wsparcie tych inwestycji ma zapewnić powołany przez premiera zespół przedstawicieli administracji rządowej oraz ekspertów.
Połowa energii z OZE do 2030
Ostatnio wiceminister klimatu poinformował, że w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku pojawi się zaktualizowany cel zwiększenia krajowego potencjału wytwórczego w energetyce odnawialnej do 50 GW, natomiast wcześniej – do 2030 roku – Polska powinna osiągnąć 50-proc. udział zielonej energii w krajowym zużyciu energii brutto.
W przyjętej na początku 2021 roku przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku jest na razie mowa o wzroście mocy morskich farm wiatrowych do 2030 roku do 5,9 GW, mocy elektrowni wiatrowych na lądzie do 8–10 GW, a fotowoltaiki do 5–7 GW.
Według najnowszych danych Agencji Rynku Energii obecnie całkowita moc OZE w Polsce wynosi już ponad 18,7 GW, w tym 9,4 GW to elektrownie fotowoltaiczne, a 7,6 GW to elektrownie wiatrowe.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.