RWE buduje farmę PV z magazynem energii
Farma fotowoltaiczna RWE Indeland to nowy projekt spółki RWE Renewables. Na terenie kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w Inden niemiecka grupa postawi również magazyn energii.
Farma fotowoltaiczna w Inden w Nadrenii Północnej-Westfalii ma zacząć działać pod koniec lata tego roku. Jej nazwa – RWE Indeland Solarpark – nawiązuje do regionu odkrywkowego, w którym powstanie.
Szczytowa moc farmy fotowoltaicznej sięgać ma 14,4 MW.
Instalacja składać się będzie z około 26,5 tys. modułów słonecznych, które będą ułożone w dwóch rzędach o długości 1,4 kilometra i szerokości 100 metrów. Zlokalizowane zostaną na zachodnim brzegu kopalni odkrywkowej w Inden.
Wydobycie węgla brunatnego w kopalni w Inden zaplanowane jest do 2029 roku. Później budowana farma PV znajdzie się na skraju jeziora i stopniowo będzie otaczana przez wodę. Do tego czasu jednak, jak podaje RWE Renewables, miną dwie dekady.
Spółka uznała więc projekt wielkoskalowej instalacji solarno-magazynowej za wart realizacji. Propozycja ta wygrała w ubiegłym roku ogłoszoną przez Federalną Agencję ds. Sieci (Bundesnetzagentur) aukcję dla innowacyjnych projektów PV.
Prawie 10 MWh z magazynu energii
Budowany w Inden system fotowoltaiczny będzie miał zintegrowany magazyn energii, zaprojektowany z myślą o dwugodzinnym cyklu ładowania i gromadzeniu do 9,6 MWh energii. Ma on być „pośrednikiem” pomiędzy punktem wytwarzania energii a siecią, dzięki czemu system zasilania będzie można lepiej dopasować do zapotrzebowania na energię elektryczną.
Jak powiedziała Katja Wünschel, prezes zarządu Onshore Wind and Solar Europe & Australia w RWE Renewables: – Inwestujemy 11 mln euro w nasz nowy projekt w kopalni odkrywkowej Inden. Dzięki temu farma słoneczna RWE Indeland stanie się kolejnym elementem przyjaznej dla klimatu i bardziej niezależnej od importu produkcji energii elektrycznej.
RWE inwestuje w OZE w Nadrenii
RWE chce zapewnić co najmniej 500 MW mocy wytwórczej ze źródeł odnawialnych w regionie wydobycia węgla brunatnego w Nadrenii.
– Czynimy z Nadrenii Północnej-Westfalii jedno z centrów naszej strategii innowacji i rozwoju. Chcemy tu realizować każdy możliwy projekt wiatrowy i solarny i w ten sposób przyczyniać się do kształtowania ogromnej transformacji, zwłaszcza w reńskim okręgu górniczym – podkreślała Katja Wünschel.
– Transformacja energetyczna i zmiany strukturalne w Zagłębiu Ruhry postępują dzięki takim projektom jak farma słoneczna RWE Indeland. Na terenach, na których wcześniej wydobywano węgiel metodą odkrywkową, jest dużo miejsca na instalacje odnawialnych źródeł energii, okręg górniczy pozostanie więc w przyszłości lokalizacją dla energetyki – dodał Lars Kulik, CTO Lignite w RWE Power.
Oprócz projektu RWE Indeland Solarpark spółka zarządza też farmami wiatrowymi Indeland Eschweiler i Fronhoven A oraz Königshovener Höhe i Bedburg A 44n w pobliżu kopalni odkrywkowej Garzweiler.
Już eksploatowane i budowane na terenie Zagłębia Ruhry parki wiatrowe RWE mają łączną moc zainstalowaną około 200 MW.
RWE w Polsce
RWE to firma obecna także na polskim rynku OZE. Jedna z pierwszych w naszym kraju elektrowni PV, Stawiec, wytwarza energię od 2019 roku. W 2022 roku firma planuje oddać do użytkowania ponad 20 MW solarnych mocy wytwórczych, a w niedalekiej przyszłości zamierza podjąć kolejne decyzje inwestycyjne.
RWE eksploatuje też lądowe farmy wiatrowe o łącznej zainstalowanej mocy 410 MW; następne projekty są w fazie przygotowania lub budowy. RWE uczestniczy w polskim projekcie offshore, budując farmę F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW i stara się o kolejne lokalizacje na polskim Bałtyku.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.