Zielone certyfikaty coraz tańsze
W ubiegłym miesiącu na Towarowej Giełdzie Energii sprzedano najwięcej świadectw pochodzenia energii odnawialnej od grudnia 2017 roku. Jednocześnie cena certyfikatów w transakcjach sesyjnych znowu spadła. Jeśli tendencja z ostatnich miesięcy się utrzyma, w tym miesiącu średnia cena certyfikatów w notowaniach sesyjnych powinna spaść poniżej 200 zł/MWh. Na takim poziomie była ostatnio w sierpniu zeszłego roku.
Wolumen obrotu prawami majątkowymi dla energii elektrycznej wytworzonej w OZE w kwietniu 2022 roku wyniósł 3 441 889 MWh, co stanowi wzrost o 75,7 proc. w porównaniu do wolumenu osiągniętego w analogicznym miesiącu przed rokiem. TGE odnotowuje ponadto, że jest to najwyższy miesięczny wolumen obrotu tymi certyfikatami od grudnia 2017 roku.
Wolumen obrotu osiągnięty wyłącznie podczas notowań sesyjnych w kwietniu okazał się jednak niższy od zanotowanego miesiąc wcześniej. Wyniósł 643 500 MWh, podczas gdy w marcu sprzedano certyfikaty odpowiadające wyprodukowaniu 900 796 MWh energii odnawialnej.
Średnia ważona wolumenem obrotu cena na sesjach Rynku Praw Majątkowych dla instrumentu PMOZE_A wyniosła 204,77 zł/MWh i oznacza to spadek o 23,45 zł/MWh względem marca 2022 roku. Jest to jednocześnie najniższa cena od sierpnia zeszłego roku, kiedy podczas sesji na TGE sprzedano certyfikaty po średniej cenie 181,95 zł/MWh.
Najwyższa średnia cena ZC ustalona podczas sesji w ostatnich miesiącach została odnotowana w październiku zeszłego roku i wyniosła aż 287,37 zł/MWh. Od tego czasu zielone certyfikaty na TGE już regularnie taniały.
Mniej restrykcyjny obowiązek OZE
Na ceny zielonych certyfikatów na TGE mogły wpłynąć informacje płynące z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które przygotowało projekt rozporządzenia wyznaczającego tzw. obowiązek OZE – a więc obligatoryjny udział zielonej energii w miksach m.in. spółek obrotu – na poziomie dużo niższym niż ostatnio.
Rozporządzenie, którego projekt przedstawiło MKiŚ, zakłada obniżenie udziału energii odnawialnej z 18,5 proc. w roku 2022 do 10 proc. w roku 2023, natomiast wielkość obowiązku dla tzw. błękitnych certyfikatów przeznaczonych dla producentów energii elektrycznej w biogazowniach ma zostać utrzymana na poziomie 0,5 proc.
Wielkość obowiązku jest kluczowa dla popytu na zielone certyfikaty, a więc również dla ich ceny. Więcej o planach resortu energii ws. obowiązku OZE na 2023 rok w artykule: Ministerstwo tłumaczy się z planu obniżenia obowiązku OZE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.