Nieaktualne dane utrudniają poprawę efektywności energetycznej w domach
Mocno nieaktualne dane meteorologiczne to istotna bariera w rozwoju efektywnych energetycznie budynków. Z tego powodu branżowe organizacje PORT PC i SPIUG wraz z firmą KAN sp. z o.o. zainicjowały aktualizację danych dotyczących typowego roku meteorologicznego w Polsce.
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) podkreśla, że dostępne informacje meteorologiczne, które zostały zebrane na podstawie występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków meteorologicznych, mogą zawyżać obliczeniowe (projektowe) zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków o około 15 proc., powodując wiele negatywnych konsekwencji użytkowych świadectw charakterystyki energetycznej np. zawyżając wskaźniki EP, EU, EK dotyczące ogrzewania budynków.
Naukowiec na pomoc
PORT PC informuje, że obecnie używane w Polsce dane dotyczące typowego roku meteorologicznego pochodzą z okresu 1971-2000, podczas gdy w większości krajów w Unii Europejskiej nastąpiła już aktualizacja danych meteorologicznych.
Dlatego Polska Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) oraz Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) wraz z firmą KAN sp. z o.o. zleciły dr Piotrowi Narowskiemu z Politechniki Warszawskiej opracowanie aktualnych danych meteorologicznych, zgodnych z aktualnie obowiązującymi normami i standardami z okresu 2001-2020.
Autor opracowania w 2006 roku przygotował dla Ministerstwa Infrastruktury aktualnie obowiązujące dane dotyczące typowego roku meteorologicznego w kilkudziesięciu lokalizacjach w Polsce.