Twórca Sonnen rozkręca nowy startup
Runda inwestycyjna serii A startupu założonego przez Philippa Schroedera, twórcy największej europejskiej firmy produkującej prosumenckie magazyny energii – Sonnen – zakończyła się sukcesem. Niemiecki startup przeznaczy środki m.in. na rozwój własnego rozwiązania energetycznego z zakresu Internetu Rzeczy (IoT), które ma integrować pracę urządzeń energetycznych w 1,5 mln obiektów.
1Komma5 to niemiecki startup zajmujący się projektami dla zeroemisyjnej energetyki, mającymi integrować energię słoneczną, magazynowanie energii i rozwiązania w zakresie e-mobilności. Plan firmy zakłada wyposażenie 1,5 mln budynków w całej Europie w neutralne pod względem emisji CO2 technologie elektroenergetyczne i grzewcze do roku 2030, umożliwiające współpracę instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, pompy ciepła i stacji ładowania e-pojazdów.
Dotychczas niemieckiej firmie udało się sprzedać i zainstalować rozwiązania energetyczne dla około 35 tys. klientów.
Startup właśnie pozyskał kolejne środki na realizację swoich założeń. Finansowanie w wysokości 200 mln euro zapewniły fundusze: eCapital, BTOV Ventures, Porsche Ventures, francuskie Eurazeo (EPA:RF), Blue Elephant Ventures oraz rodzina Haniel i Grupa Schuerfeld.
Rozwój przez akwizycję
Zapewnione w ramach rundy inwestycyjnej serii A środki 1Komma5 przeznaczy m.in. na zakup kolejnych firm wdrażających rozwiązania energetyczne u odbiorców końcowych. Firma, chcąc rozszerzać swoją działalność, skupuje udziały w takich przedsiębiorstwach w Niemczech i Szwecji i pomaga im w cyfryzacji. Wdrażane systemy mają komunikować ze sobą instalacje solarne, magazyny energii elektrycznej i infrastrukturę ładowania.
Dotychczas 1Komma5 przejął osiem przedsiębiorstw, sfinalizowanie następnych 10 transakcji zaplanowano na ten rok, a plan do 2030 roku zakłada nabycie 80 firm.
Energetyczna platforma IoT
Kolejny cel 1Komma5, który ma być zrealizowany w ramach zapewnionego finansowania, to wdrożenie własnego rozwiązania z zakresu IoT (Internetu Rzeczy) dla zdecentralizowanej sieci energetycznej.
– Klienci oczekują przede wszystkim inteligentnych rozwiązań z jednego źródła, a nie pojedynczych komponentów. Właśnie takie kompleksowe rozwiązania chce zaoferować 1Komma5 – wyjaśnia Jannik Schall, dyrektor ds. produktów w niemieckiej firmie.
Startup chce postawić na cyfryzację branży: – Jesteśmy przekonani, że transformacja energetyczna na szeroką skalę może się udać tylko wtedy, gdy jej realizacja będzie miała charakter holistycznie cyfrowy, a jednocześnie będzie jednolicie połączona z siecią – dodaje Schall.
Gotowy system IoT dla branży energetycznej 1Komma5 ma zaprezentować 28 kwietnia w Berlinie. Platforma ma służyć klientom do łatwiejszego zakupu i instalacji systemu fotowoltaicznego, baterii lub pompy ciepła.
Wirtualna elektrownia
Założeniem start-upu 1Komma5 jest stworzenie wirtualnej elektrowni, czyli połączenie zdecentralizowanych jednostek (elektrowni wytwarzających energię elektryczną z różnych źródeł, magazynów energii, jej odbiorców itd.) w sieć elektroenergetyczną, którą kieruje wspólny centralny system sterowania.
Zadaniem platformy ma być koordynacja pracy poszczególnych elektrowni oraz reagowanie na sytuację w sieci i zapewnianie usług regulacyjnych w odpowiedzi na bieżące potrzeby zgłaszane przez operatorów sieci przesyłowych. Wirtualna elektrownia może też handlować energią elektryczną z uwzględnieniem sygnałów cenowych dochodzących z rynków energii elektrycznej.
W swoim wystąpieniu podczas Ecosummit w Berlinie we wrześniu 2021 roku, wyjaśniającym powody powołania do życia startupu 1Komma5, Philipp Schroeder podkreślił, że na rynku jest już wystarczająco dużo pieniędzy i technologii i teraz wysiłek musi być skoncentrowany na etapie ostatnim (last mile) – efektywnej dystrybucji wytwarzanej energii do klientów. Jego zdaniem proces ten wymaga integracji urządzeń energetycznych oraz zapewnienia szybkiej reakcji na sytuację w systemie energetycznym.
Założyciel niemieckiej firmy uważa, że w najbliższych 20 latach w procesie dekarbonizacji gospodarki trzeba będzie zrobić 20 razy więcej niż w ostatnich 20 latach, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną, która ma zostać wypracowana do roku 2050 albo nawet 5 lat wcześniej – jak w przypadku Niemiec.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.