Energa zaczyna wymianę liczników
Liczniki zdalnego odczytu w ciągu kilku lat mają pojawić się w większości domów, które są podłączone do sieci dystrybucyjnej spółki Energa-Operator.
Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo energetyczne, do końca 2023 roku zainstalowane i skomunikowane z systemem centralnym liczniki zdalnego odczytu mają osiągnąć w kraju poziom co najmniej 15 proc. odbiorców wyposażonych w tego typu liczniki.
W przypadku spółki Energa-Operator zobowiązanie to dotyczy ok. 0,5 mln odbiorców do końca 2023 r., dwa lata później 35 proc. (ok. 1,1 mln), na koniec 2027 roku wskaźnik ten ma wynosić co najmniej 65 proc. (ok. 2,1 mln), a do końca 2028 roku co najmniej 80 proc. (ok. 2,6 mln) łącznej liczby punktów poboru energii u odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych.
Na zwiększenie do 100 proc. udziału liczników spełniających minimalne wymagania opisane w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie systemu pomiarowego Polska ma czas do lipca 2031 r.
Energa-Operator rozpoczęła instalację liczników zdalnego odczytu u odbiorców jako pierwsza spółka dystrybucyjna w Polsce na tak szeroką skalę już w roku 2011. Obecnie posiada 1,6 mln liczników zdalnego odczytu, a ta liczba z miesiąca na miesiąc rośnie.
We wrześniu 2021 roku, po rozstrzygnięciu postępowania zakupowego, podpisano umowy z dwoma dostawcami – Apator oraz Sagemcom Poland. Na ich podstawie w roku 2022 zostanie dostarczonych kolejnych 470 tys. liczników oraz blisko 25 tys. modemów komunikacji zastępczej GSM.
Energa zapewnia, że te liczniki będą zgodne z minimalnymi wymaganiami opisanymi w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie systemu pomiarowego.
Operator sieci dystrybucyjnej informuje, że już teraz blisko połowa jego odbiorców może dokonywać analizy swojego zużycia energii, monitorować jego poziom dzięki dostępowi do dedykowanej aplikacji Mój Licznik, dostępnej także w wersji mobilnej na smartfon.
Dzięki zdalnej komunikacji znaczącemu przyspieszeniu miał ulec proces zmiany grup taryfowej, pozyskiwania dodatkowych odczytów na potrzeby rozliczeń świadczenia usługi dystrybucji. Dodatkowo dane pozyskane w sposób zdalny mogą być wykorzystywane przez służby eksploatacyjne do lokalizacji uszkodzeń sieci, miejsc, gdzie napięcie po naprawie awarii na sieci SN powróciło do odbiorców końcowych zasilanych z sieci nN.
W ubiegłym miesiącu na platformie zakupowej Energa-Operator opublikowano postępowanie zakupowe na dostawę ponad 471 tys. liczników zdalnego odczytu z komunikacją PLC, 23 tys. modemów LTE na potrzeby komunikacji zastępczej oraz systemów eksperckich do nadzorowania łączy telekomunikacyjnych. Liczniki mają zostać dostarczane w roku 2023.
Energa-Operator planuje zakończyć masową instalację liczników na swoim obszarze w 2026 roku, tym samym o dwa lata wyprzedzając obowiązek zapisany w ustawie Prawo energetyczne.
Jak tłumaczy spółka, jest to podyktowane obserwacją wzmożonej potrzeby rynku energii elektrycznej na godzinowe dane pomiarowe, których agregowanie i przekazywanie na masową skalę jest niemożliwe bez liczników zdalnego odczytu.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.