Już 37 procent energii elektrycznej w Unii Europejskiej to OZE. Ile w Polsce?

Już 37 procent energii elektrycznej w Unii Europejskiej to OZE. Ile w Polsce?
pixabay

Eurostat podał dane na temat udziału energii odnawialnej w miksach energii elektrycznej poszczególnych państw Unii Europejskiej za 2020 rok. Polska pod względem procentowego udziału OZE w elektroenergetyce znalazła się na 22. miejscu w UE.

W 2020 roku udział zielonej energii w miksie energetycznym Unii Europejskiej wzrósł do 37 procent i był o 3 punkty procentowe wyższy niż w roku 2019.

Jakie technologie wytwarzania energii odnawialnej przyczyniły się do osiągnięcia tego wyniku? W największym stopniu była to energetyka wiatrowa (36 proc.), energetyka wodna (33 proc.), fotowoltaika (14 proc.) oraz biomasa (8 proc.).

REKLAMA

Eurostat odnotowuje, że najszybciej rosło w ostatnich latach znaczenie fotowoltaiki, której udział w unijnym miksie wytwarzania energii elektrycznej z OZE w 2008 roku wynosił jeszcze tylko 1 proc.  

Unijnym liderem jeśli chodzi o udział energii odnawialnej w krajowym miksie elektroenergetycznym okazała się Austria z udziałem OZE na poziomie 78 proc. Kolejne były Szwecja (75 proc.), Dania (65 proc.), Portugalia (58 proc.), Chorwacja i Litwa (po 53 proc.).

Z kolei najmniejszym udziałem OZE w krajowym miksie energii elektrycznej wykazały się Malta (10 proc.), Węgry i Cypr (po 12 proc.), Luksemburg (14 proc.) i Czechy (15 proc.).

REKLAMA

Jak wypadła Polska? Według Eurostatu udział zielonej energii w polskim miksie energii elektrycznej w 2020 roku wyniósł 16,2 proc. Większy udział od Polski miało 21 państw Unii Europejskiej.

Udział zielonej energii w elektroenergetyce to jeden z trzech komponentów unijnego celu OZE na rok 2020. Zgodnie z pierwszą dyrektywą o odnawialnych źródłach energii Unia Europejska powinna w 2020 roku osiągnąć przynajmniej 20-procentowy udział zielonej energii łącznie w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie.

Kilka tygodni temu Główny Urząd Statystyczny podał zaskakującą informację, zgodnie z którą Polska nie tylko wypełniła krajowy cel w zakresie udziału zielonej energii w miksie energetycznym na rok 2020, ale nawet wyraźnie go przekroczyła – chociaż wcześniej niewiele na to wskazywało.

Chociaż jeszcze rok temu wydawało się, że nie zrealizujemy krajowego, 15-procentowego celu jeśli chodzi o udział energii odnawialnej w polskim miksie energii zużywanej w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie – to w grudniu 2021 r. Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że nasz cel osiągnęliśmy i to nawet przekraczając go o 1,13 punkta procentowego (jeszcze rok wcześniej GUS podawał, że w 2019 r. udział OZE w naszym miksie energetycznym wynosił tylko 12,8 proc.).

Jak się okazało, wyraźny wzrost udziału zielonej energii był możliwy głównie dzięki uwzględnieniu przez GUS dodatkowego wykorzystania biomasy.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.