Pompy ciepła będą stabilizować sieć
Użytkownicy domowych pomp ciepła we wschodniej części Niemiec będą wspierać system energetyczny, w razie potrzeby pobierając nadwyżkę mocy, która pojawia się np. w czasie intensywniejszej pracy elektrowni wiatrowych.
W projekt realizowany przez firmę Viessmann i operatora sieci przesyłowej 50Hertz mogą zostać zaangażowani użytkownicy pomp ciepła będący członkami społeczności ViShare Energy.
Viessmann oferuje im specjalną taryfę, która umożliwia zasilanie pomp ciepła po koszcie niższym o kilka eurocentów na każdej kilowatogodzinie.
W zamian uczestnicy projektu ViShare Energy zgadzają się na zdalne przejmowanie kontroli nad ich pompami ciepła przez operatorów lokalnych systemów energetycznych.
Z takiej możliwości skorzystał już wcześniej inny działający w Niemczech operator systemu przesyłowego TenneT, a teraz projekt realizowany przez Viessmanna zostanie rozszerzony na 50Hertz.
Obaj operatorzy muszą bilansować swoją sieć, mając do czynienia z dużą ilością zależnej pogodowo generacji wiatrowej i fotowoltaicznej.
Jednym ze sposobów stabilizowania częstotliwości sieci w sytuacji wzrostu produkcji energii z farm wiatrowych i PV powyżej bieżącego zapotrzebowania jest aktywowanie dodatkowego poboru mocy u odbiorców – za odpowiednim wynagrodzeniem – w ramach mechanizmów określanych jako Demand Side Response.
Absorbowanie nadwyżek mocy w systemie może być osiągane dzięki sterowaniu pracą pomp ciepła i właśnie taki jest cel projektu ViShare Energy.
W projekcie realizowanym z niemieckimi operatorami sieci Viessmann, otrzymując odpowiednie komunikaty od TenneT czy 50Hertz, zdalnie redukuje lub zwiększa pobór energii przez pompy ciepła, w zależności od bieżącej sytuacji w systemie energetycznym.
Jednocześnie, aby przejmowanie kontroli nad urządzeniami grzewczymi nie powodowało dyskomfortu u ich właścicieli, system Viessmanna ma brać pod uwagę dane dotyczące m.in. temperatury zbiornika z wodą w poszczególnych gospodarstwach domowych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.