Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza do udziału w IX edycji GreenEvo
W grudniu minionego roku rozpoczął się nabór wniosków konkursowych do IX edycji programu „GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii”. Udział w programie daje szansę na zdobycie wiedzy, a następnie możliwości wprowadzania zweryfikowanych technologii na rynki zagraniczne. Jest to również okazja nawiązania relacji w branży środowiskowej. Największą korzyścią dla laureatów programu jest udział w misjach gospodarczych i międzynarodowych wydarzeniach – targach, konferencjach i spotkaniach branżowych.
Dla kogo?
Konkurs skierowany jest do przedsiębiorców, którzy w swojej ofercie posiadają pro-środowiskową technologię i w oparciu o nią planują rozszerzenie swojej działalności na rynki zagraniczne. To właśnie technologia podlega weryfikacji w procesie oceny i selekcji. Zgłaszane rozwiązanie musi przynosić wymierne korzyści dla ochrony środowiska. Premiowane są technologie będące wynikiem własnych prac badawczo-rozwojowych lub wypracowane w ramach współpracy z jednostką naukową. Wnioskodawca musi być producentem technologii, a nie tylko jej sprzedawcą.
Co więcej, zgłaszana technologia powinna być przedmiotem sprzedaży prowadzonej przez Wnioskodawcę – przedsiębiorcy, którzy jedynie oferują usługi lub produkty w oparciu o dane rozwiązanie, nie mogą ubiegać się o wsparcie. Warunkiem udziału w programie jest wdrożenie technologii na pełną skalę techniczną u co najmniej jednego klienta. Program ma na celu promocję rodzimych technologii na rynkach zagranicznych, dlatego Wnioskodawca musi zadbać o prawo do dystrybucji technologii poza granicami Polski.
Wsparcie w programie
Program GreenEvo oferuje wyjątkową formę wsparcia dla przedsiębiorców. Nie chodzi tu o dotacje lub pożyczki, ale o bezpłatne szkolenia oraz krajowe i zagraniczne misje gospodarcze. O wyjątkowości programu decyduje również współpraca Ministerstwa Klimatu i Środowiska z partnerami, takim jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z ambasadami RP na całym świecie i Polską Agencją Inwestycji i Handlu wraz z zagranicznymi biurami handlowymi.
Korzyści z udziału w programie
- Warsztaty i szkolenia
Organizowane w ramach GreenEvo szkolenia i warsztaty przygotowane są z myślą o polskich przedsiębiorcach z branży środowiskowej, a ich tematyka dostosowana jest do potrzeb laureatów konkursu. Współpraca z partnerami projektu zapewnia udział ekspertów oraz specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie praktyczne.
- Misje gospodarcze
Kierunki misji gospodarczych organizowanych w ramach GreenEvo są wynikiem wnikliwej analizy, a jednym z najważniejszy elementów jest potencjał transferu zielonych technologii na dany rynek. Wszystkie wydarzenia odbywają się pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, więc laureaci mogą liczyć na pełne wsparcie – zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym.
- Przygotowanie firm do udziału w targach
Targi to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi nawiązywania relacji biznesowych z zagranicznymi partnerami, które są ważnym punktem wielu misji gospodarczych. Laureaci GreenEvo mogą uzyskać pomoc w kompleksowym przygotowaniu do udziału w targach zagranicznych, w tym dostęp do pakietu niezbędnych informacji o specyfice danego rynku, tak aby w pełni wykorzystać możliwości promocyjne.
- Spotkania biznesowe
W wielu krajach, zwłaszcza odległych kulturowo, osobisty kontakt jest elementem koniecznym do rozpoczęcia współpracy. Udział w projekcie daje szansę na dostęp do szerokiej sieci kontaktów B2B.
Obszary zielonych technologii objęte programem GreenEvo
Program GreenEvo to instrument promujący aktywność biznesową polskich firm na arenie międzynarodowej. To również inicjatywa nakierowana na kształtowanie zrównoważonego rozwoju i ważne narzędzie wspierania założeń polityki klimatyczno-energetycznej kraju. Jest to szansa dla tych przedsiębiorców, którzy na fali trendu zapoczątkowanego przez założenia polityki klimatycznej, zainwestowali w technologie z obszaru zielonej energii, takie jak: OZE, technologie wspierające efektywność energetyczną, czy systemy energetyki niskoemisyjnej.
Potencjał eksportowy polskich technologii pro-środowiskowych, w tym technologii z branży energetycznej, już teraz jest znaczący, a prognozy są wyjątkowo obiecujące. Według najnowszego raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Polska na mapie zielonego handlu”, na liście największych eksporterów dóbr ekologicznych zajmujemy 5. miejsce w UE i 15. na świecie.
W latach 2010-2018 eksport produktów do generowania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych osiągnął wartość 2,7 mld dolarów. Tempo wzrostu tej kategorii znacznie przewyższyło wzrost polskiego eksportu ogółem i wyniosło aż 122%. Tak duża dynamika tworzy wyjątkowo sprzyjające warunki do ekspansji zagranicznej polskich spółek technologicznych z branży zielonych technologii energetycznych, a udział w GreenEvo to doskonały sposób na wyjście na rynki zagraniczne.
Technologie w programie, to oprócz OZE, technologii wpierających efektywność energetyczną czy energetykę niskoemisyjną, również rozwiązania wodno-ściekowe, rozwiązania stosowane w gospodarce odpadami, ochronie powietrza, ochronie różnorodności biologicznej, budownictwie czy przyjazne dla środowiska rozwiązania dla przemysłu wydobywczego .
Jak aplikować?
Pod adresem www.greenevo.gov.pl/pl/ogloszenie-o-konkursie-ix-edycja-greenevo dostępny jest Regulamin Konkursu wraz z formularzem wniosku konkursowego. Wnioski należy wypełnić i opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną, a następnie wysłać na adres Sekretariatu Konkursu: GreenEvo@klimat.gov.pl.
Nabór wniosków konkursowych trwa do 3 lutego 2022 r. lub do momentu rejestracji 50 wniosków. Obsługą konkursu z ramienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska zajmuje się firma INVESTIN, która udostępnia Wnioskodawcom infolinię – pod numerem telefonu +48 698 128 000 można uzyskać informacje na temat konkursu i wsparcie techniczne w przygotowaniu wniosków.
Sekretariat Konkursu – dane kontaktowe
INVESTIN sp. z o.o.
ul. Nowy Świat 60/9, 00-357 Warszawa
e-mail: GreenEvo@klimat.gov.pl
infolinia GreenEvo: +48 698 128 000
Więcej informacji o konkursie oraz programie GreenEvo na stronie greenevo.gov.pl.
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
artykuł sponsorowany