Z taryfy na gaz mogą skorzystać też budynki wielolokalowe

Z taryfy na gaz mogą skorzystać też budynki wielolokalowe
dbgg1979, flickr cc

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdza taryfy na gaz sprzedawany wyłącznie odbiorcom w gospodarstwach domowych. Z taryfy URE mogą skorzystać jednak także odbiorcy w budynkach wielolokalowych, w których rozliczeń dokonuje zarządca lub właściciel tych budynków.

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, zgodnie z obecnym prawem Prezes URE zatwierdza taryfy na gaz tylko dla gospodarstw domowych. Oznacza to, że każdy indywidualny odbiorca paliwa gazowego – gospodarstwo domowe lub kupujący gaz na jego potrzeby zarządca lub właściciel budynku wielolokalowego – ma możliwość wyboru pomiędzy taryfą zatwierdzoną przez regulatora a stawkami wolnorynkowymi, w które URE nie ingeruje i które sprzedawcy paliwa gazowego oferują swoim klientom.

Z taryfy URE mogą skorzystać także odbiorcy w budynkach wielolokalowych, którzy nie rozliczają się indywidualnie z dostawcą gazu, ale takie rozliczenia odbywając się za pośrednictwem właściciela lub zarządcy.

REKLAMA

Urząd Regulacji Energetyki zaznacza, że jego stanowisko ma zastosowanie wyłącznie w przypadkach, gdy gospodarstwa domowe skupione w ramach np. wspólnoty czy spółdzielni, nie posiadają indywidualnych liczników zużycia paliwa gazowego i są rozliczne przez jednego właściciela lub zarządcę budynku na podstawie odczytów ze wspólnego opomiarowania. URE zaznacza, że takie przypadki należą do zdecydowanej mniejszości w naszym kraju, bowiem znaczna większość odbiorców w gospodarstwach domowych posiada indywidualne liczniki.

Oznacza to, że w przeważającej części stroną umowy ze sprzedawca gazu są indywidulani odbiorcy, a jedynie niewielka część odbiorców jest zaopatrywana na zasadach przewidzianych w prawie energetycznym przez właścicieli lub zarządców budynków wielolokalowych – wtedy to ten podmiot jest stroną umowy ze spółką obrotu.

Jeśli zatem indywidualni użytkownicy paliwa gazowego w gospodarstwie domowym zużywający gaz na potrzeby tego gospodarstwa, ze względu na uwarunkowania techniczne nie dokonują sami zakupu i rozliczenia zużytego gazu, a takich zakupów dokonuje zarządca lub właściciel budynku wielolokalowego, w ocenie Prezesa URE do rozliczeń za paliwo gazowe zastosowanie powinny mieć ceny z taryf zatwierdzanych przez regulatora. Stanowisko to dotyczy również zakupów gazu dla kotłowni, jeśli jest ona częścią wspólnoty i jeśli w takiej kotłowni nie jest prowadzona odrębna działalność gospodarcza.

URE tłumaczy, że wskazane powyżej zasady rozliczeń powinny być ujęte w umowie zawartej przez właściciela lub zarządcę budynku ze sprzedawcą gazu. Zatem to te podmioty powinny zwrócić się do sprzedawcy paliwa gazowego z wnioskiem o zastosowanie w odniesieniu do określonego wolumenu gazu przeznaczonego dla gospodarstw domowych stawek taryfowych. Stosowną argumentację przedsiębiorcy, który świadczy sprzedaż, przedkłada zawsze klient będący stroną umowy – w tym przypadku zarządca lub właściciel budynku wielolokalowego.

Regulator zaznacza, że ważne jest, aby podmiot składający takie oświadczenie najpierw dokonał oceny, czy jest uprawniony do korzystania z taryfy. Należy przy tym wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa podstawowe kryteria:

REKLAMA

  • faktycznym użytkownikiem paliwa gazowego, którego sprzedaż ma być objęta taryfą zatwierdzoną przez Prezesa URE, są wyłącznie gospodarstwa domowe,
  • zarządca budynku nie jest aktualnie związany umową na sprzedaż paliwa gazowego wg. stawek wolnorynkowych, której zapisy uniemożliwiają zerwanie kontraktu w dowolnym momencie.

Sprzedawca gazu, po otrzymaniu takiego oświadczenia, powinien je rozpatrzyć i udzielić wnioskodawcy odpowiedzi.

Urząd zaznacza, że można się do niego zwrócić dopiero w sytuacjach, kiedy sprzedawca odmówi zastosowania taryfy, a właściciel lub zarządca budynku nie zgadza się z argumentacją uzasadniającą odmowę.

Rachunki za gaz w górę o ponad 50 proc.

Regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy mogą oferować gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy, zależnie od m.in. bieżących cen gazu.

W Polsce koncesję na obrót (sprzedaż) paliwami gazowymi posiada 179 przedsiębiorstw, jednak tylko 90 z nich aktywnie uczestniczy w obrocie tym paliwem. Sprzedaż gazu do odbiorców końcowych zdominowana jest przez podmioty z grupy kapitałowej PGNiG. Udział tych podmiotów w sprzedaży wynosił niecałe 86 proc. w 2020 r.

W wyniku decyzji Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzającej taryfę PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) w 2022 roku gospodarstwa domowe muszą się liczyć ze wzrostem cen gazu o około 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Jak wyliczył URE, oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu o około 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. 

Wliczając również koszty dystrybucji, które wzrosną średnio o 3,6 proc., rachunki za gaz dla odbiorców domowych w 2022 r. zwiększą się według URE przeciętnie o 54 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.