Opłata OZE na rachunkach za energię w 2022 r. będzie niższa
Urząd Regulacji Energetyki podał stawkę doliczanej do rachunków za energię tzw. opłaty OZE na 2022 rok. Finansowane z niej są koszty systemu wsparcia producentów energii odnawialnej. Obecnie okazują się one na tyle niskie, że przyszłoroczna stawka opłaty OZE zostanie wyraźnie zmniejszona. To efekt wysokich cen energii na giełdzie, które niwelują poziom dopłat dla wytwórców zielonej energii.
Opłata OZE została wprowadzona przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku i po raz pierwszy doliczono ją do rachunków za energię elektryczną w lipcu 2016 roku.
Jak przypomina Urząd Regulacji Energetyki, opłata ta wiąże się ze wsparciem wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w instalacjach OZE i wynika z funkcjonowania w Polsce mechanizmów, które pomagają zapewnić odpowiednio wysoki udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym – mowa tu o aukcyjnym systemie wsparcia oraz systemach taryfy gwarantowanej (FIT: feed-in-tariff) i dopłat do ceny rynkowej (FIP: feed-in-premium).
Wytwórcy zielonej energii konkurują cenowo, biorąc udział w aukcjach OZE organizowanych przez Prezesa URE. Zwycięzcy aukcji otrzymują gwarancję zakupu wytworzonej przez nich energii po określonej, ustalonej w wyniku aukcji, cenie. Jeśli cena, po jakiej sprzedadzą zieloną energię na rynku jest niższa niż ustalona podczas aukcji, wtedy Zarządca Rozliczeń, który jest dysponentem opłaty OZE, wypłaci wytwórcom różnicę. I właśnie na ten cel pobierana jest od wszystkich odbiorców energii opłata OZE.
Sposób rozliczania salda uzależniony jest od tego, czy jest ono ujemne czy dodatnie. Gdy wytwórca sprzedaje energię po cenie wyższej niż zadeklarowana w aukcji, występuje tzw. dodatnie saldo. W pierwszej kolejności pomniejsza kwotę ujemnego salda należnego danemu wytwórcy. Dodatnie saldo występuje zatem wówczas, gdy rynkowe ceny energii są wysokie.
Z kolei ujemne saldo występuje wówczas, gdy cena w podstawowych kontraktach na Towarowej Giełdzie Energii (TGeBase) jest niższa niż cena zadeklarowana w ofercie wytwórcy, który wygrał aukcję. Jeśli saldo jest ujemne, wytwórca otrzymuje odpowiednie wyrównanie. Przykładowo, jeśli cena jaką zaoferował na aukcji wynosiła 200 zł/MWh, a cena TGeBase kształtuje się na poziomie 180 zł/MWh – to różnica 20 zł za wyprodukowaną MWh zostanie mu wyrównana przez Zarządcę Rozliczeń ze środków, które pochodzą właśnie z opłaty OZE.
Stawka opłaty OZE na kolejny rok kalendarzowy jest podawana przez Urząd Regulacji Energetyki zawsze do końca listopada, co wynika z zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii.
W pierwszym roku jej obowiązywania, od lipca do grudnia 2016 r., stawka opłaty wynosiła 2,51 zł/MWh. W kolejnym roku wzrosła do 3,7 zł/MWh, ale już w latach 2018-2020 była zerowa.
W związku z rozpoczęciem produkcji energii przez kolejnych wytwórców objętych systemami wsparcia stawka opłaty OZE na ten rok wyniosła 2,2 zł/MWh, jednak teraz decyzją URE w 2022 roku zostanie zmniejszona do 0,9 zł/MWh.
Jak wyjaśnia regulator, na kalkulację stawki i spadek jej wysokości w 2022 roku miało wpływ kilka czynników. – Przede wszystkim należy zauważyć, że produkcja energii w systemie aukcyjnym i wchodzenie kolejnych wytwórców do tego systemu to proces stopniowy, będący konsekwencją przyjętego terminarza realizacji i inwestycji. Nie mamy zatem jeszcze do czynienia z maksymalną zadeklarowaną produkcją energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje. Dodatkowo, okres wsparcia dla instalacji istniejących, mimo jego przedłużenia w ramach systemów FIT/FIP o dwa lata (wybrane rodzaje OZE) będzie stopniowo wygasał w 2022 r. Kluczowym czynnikiem bez wątpienia pozostaje jednak kształtowanie się poziomu cen energii elektrycznej na rynku – informuje URE.
Jak tłumaczy prezes URE Rafał Gawin, przyszłoroczny spadek stawki opłaty OZE związany jest głównie z wysokimi cenami energii elektrycznej notowanymi na giełdzie, co istotnie wpływa na ograniczenie ujemnego salda, o które wnioskują beneficjenci systemów wsparcia przewidzianych ustawą o odnawialnych źródłach energii.
– Dostrzegany od pewnego czasu trend funkcjonowania odnawialnych źródeł energii na coraz większą skalę, w warunkach rynkowych, pozwolił na skalkulowanie stawki opłaty OZE na rok 2022 na poziomie ponad dwukrotnie niższym niż w roku 2021. To bardzo dobra informacja zwłaszcza dla odbiorców przemysłowych, zużywających na potrzeby produkcji duże wolumeny energii elektrycznej – dodaje prezes URE.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.