Bruksela udostępni dotacje dla dużych projektów OZE

Bruksela udostępni dotacje dla dużych projektów OZE
TPCOM, fickr cc

Komisja Europejska uruchomiła nabór wniosków o dofinansowanie dla dużych projektów energetycznych, w których wykorzystane zostaną technologie z zakresu generacji energii odnawialnej, efektywności energetycznej czy magazynowania energii.

Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, do naboru wniosków w programie finansowanym z unijnego Funduszu Innowacyjności można zgłaszać projekty, których wydatki kapitałowe przekraczają 7,5 mln euro. Do konkursu mogą być zgłaszane projekty realizowane przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej, jak również Islandii i Norwegii.

O dofinansowanie mogą ubiegać się inwestorzy planujący przedsięwzięcia wykorzystujące innowacyjne technologie w obszarze energii odnawialnej, energochłonnych gałęzi przemysłu, magazynowania energii oraz wychwytywania, wykorzystywania i magazynowania dwutlenku węgla.

REKLAMA

W obecnej edycji projekty będą oceniane jednoetapowo. Głównymi kryteriami służącymi dokonaniu wyboru wniosków będą: potencjał w zakresie możliwości uniknięcia emisji gazów cieplarnianych, stopień innowacyjności, dojrzałość projektu pod względem finansowym i technicznym, możliwość szerokiego zastosowania technologii i efektywność kosztowa.

Budżet przeznaczony na dofinansowanie przedsięwzięć, które zostaną wybrane w tej edycji, został określony na poziomie 1,5 miliarda euro.

Zakończenie naboru wniosków nastąpi 3 marca 2022 r. Wyniki oceny zostaną opublikowane w trzecim kwartale przyszłego roku natomiast przyznanie wsparcia i podpisanie umów o dofinansowanie nastąpi w ostatnim kwartale 2022 r.

REKLAMA

Ministerstwo Klimatu przypomina, że w marcu 2022 roku zostanie uruchomiony drugi nabór wniosków dla projektów o małej skali, czyli tych, których wydatki kapitałowe wynoszą poniżej 7,5 mln euro.

Inwestorzy zainteresowani pozyskaniem dofinansowania z Funduszu Innowacyjności mogą wziąć udział w wirtualnych konsultacjach, które została przeprowadzone w dniu 10 listopada przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA).

Informacji na temat tego konkursu udziela Krajowy Punkt Kontaktowy Funduszu Innowacyjnego działający w ramach Departamentu Strategii i Planowania Transformacji Klimatycznej Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Anna Konieczna, tel. 22 36 21 680, e-mail: anna.konieczna@klimat.gov.pl).

Całkowita pula środków udostępnionych z Funduszu Innowacyjności może wynieść około 10 mld euro, a jej ostateczna wielkość uwarunkowana będzie bieżącymi cenami uprawnień do emisji. 

Budżet Funduszu Innowacyjności będzie pochodzić ze sprzedaży 450 mln uprawnień do emisji CO2, a także z niewykorzystanych środków z programu NER300. Fundusz ma funkcjonować do 2030 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.