Od jutra nowa wersja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co się zmienia?

Od jutra nowa wersja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Co się zmienia?
General Electric

Wchodząca w życie 30 października nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która została uchwalona przez Sejm przed dwoma miesiącami, wprowadza szereg ułatwień w procesie inwestycji w odnawialne źródła energii. Nie zabrakło jednak również regulacji budzących kontrowersje wśród inwestorów.

Dzięki zwiększeniu maksymalnej mocy źródeł zaliczanych do grupy tzw. małych instalacji OZE – z 0,5 MW do 1 MW, inwestorzy planujący uruchomienie produkcji i sprzedaży energii z instalacji o takiej mocy nie będą musieli występować o koncesję.

To zmniejszy formalności związane z procesem inwestycyjnym, a przy okazji odciąży pracowników Urzędu Regulacji Energetyki, którzy w ostatnich latach byli zasypywani wnioskami o wydanie promes i koncesji zwłaszcza dla farm fotowoltaicznych w segmencie do 1 MW, których budowę premiował wprowadzony w 2016 roku system aukcyjny.

REKLAMA

Inne ułatwienie w procesie inwestycyjnym to zwolnienie z konieczności uwzględniania w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego źródeł odnawialnych o mocy do 0,5 MW (wcześniej obowiązywała granica 0,1 MW). W przypadku gruntowych elektrowni fotowoltaicznych realizowanych na gruntach klasy piątej i szóstej, a także na nieużytkach ten próg zostanie podniesiony do 1 MW. Co więcej, przewidziano zwolnienie dla wszystkich dachowych elektrowni PV bez względu na ich moc.

Nowelizacja zakłada ponadto wydłużenie do 2027 r. możliwości organizacji aukcji. Ministerstwo Klimatu ma określić w rozporządzeniu ilość i wartość energii, którą będzie można sprzedać w aukcjach w najbliższych latach – podczas gdy dotychczas te parametry były podawane tylko na kolejny rok kalendarzowy.

W zakresie systemu aukcyjnego przyjęto regulacje, zgodnie z którymi rozliczenia ujemnego lub dodatniego salda dokonywane będą nie w cyklach 15 lat, ale 3 lat. Ministerstwo Klimatu zapewnia, że będzie to z korzyścią dla inwestorów, ponieważ nie będą musieli akumulować środków na rozliczenia.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343 firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w poszczególnych miastach:

REKLAMA

Najnowsza nowelizacja ustawy o OZE wydłuża także okresy obowiązywania wsparcia do połowy 2045 r., ale nie dłużej niż 15 lat od momentu uruchomienia danej instalacji: w prosumenckim systemie opustów, mechanizmie sprzedaży nadwyżek energii z mikroinstalacji należących do przedsiębiorców, a także w systemach aukcyjnym oraz FiT/FiP.  

W ustawie o odnawialnych źródeł energii pojawiają się jednak także przepisy, które budzą kontrowersje wśród inwestorów działających na rynku odnawialnych źródeł energii.

W ustawie przyjęto regulację umożliwiającą dzierżawę pod inwestycje w OZE ziemi z zasobów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w trybie bezprzetargowym. Jednak z tego prawa będą mogły skorzystać głównie spółki energetyczne kontrolowane przez państwo.

Drugi – problematyczny szczególnie dla fotowoltaiki – nowy zapis w ustawie o OZE to definicja mocy zainstalowanej.

Definicja, która jest wprowadzana do ustawy o OZE, mówi, że pod pojęciem mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji odnawialnego źródła energii należy rozumieć „łączną moc znamionową czynną: a) zespołu urządzeń służących do wytwarzania energii elektrycznej – zespołu prądotwórczego, podaną przez producenta na tabliczce znamionowej, a w przypadku jej braku, moc znamionową czynną tego zespołu określoną przez jednostkę posiadającą akredytację Polskiego Centrum Akredytacji – w przypadku instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystującej do wytwarzania energii elektrycznej biogaz lub biogaz rolniczy, b) generatora, modułu fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego podaną przez producenta na tabliczce znamionowej – w przypadku instalacji innej niż wskazana w lit. a”.

W efekcie najnowszej nowelizacji ustawy o OZE o mocy zainstalowanej elektrycznej instalacji fotowoltaicznych będzie decydować sumaryczna moc modułów – a nie wskazywana przez ekspertów jako ważniejszy parametr moc falowników, która determinuje realną efektywność danej instalacji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.