Dopłata do zielonej energii w Niemczech niemal o połowę niższa
Opłata doliczana do rachunków odbiorców energii w Niemczech w przyszłym roku będzie najniższa od 10 lat. W porównaniu do tegorocznego poziomu zostanie obniżona o niemal połowę. To zasługa dużego wzrostu cen energii na rynku hurtowym, co zmniejszyło wysokość subsydiów wypłacanych producentom energii odnawialnej. Spadek tzw. EEG Umlage wynika także z pokrycia części dopłat z federalnego budżetu.
Niemieccy operatorzy systemu elektroenergetycznego podali przyszłoroczną wysokość opłaty, która jest doliczana do rachunków za energię w Niemczech i z której finansowane są koszty subsydiów dla producentów energii odnawialnej.
Opłata OZE była dotychczas w Niemczech istotnym składnikiem rachunków za energię zwłaszcza dla gospodarstw domowych. Koszty dopłat dla producentów zielonej energii za Odrą są w mniejszym stopniu przenoszone na przedsiębiorstwa.
W tym roku do każdej kilowatogodziny energii zużytej przez niemieckie gospodarstwa domowe doliczana była kwota 6,5 eurocenta, a udział opłaty OZE w ogólnym koszcie energii dla tej grupy wynosił aż około 1/5.
W przyszłym roku wysokość opłaty OZE dla gospodarstw domowych w Niemczech jednak wyraźnie spadnie – o 2,777 eurocenta w porównaniu z tegoroczną opłatą – do poziomu 3,723 eurocentów/kWh i będzie to najniższy poziom od 2011 roku, kiedy opłata wynosiła 3,53 eurocenta. W kolejnych latach wysokość opłaty wyraźnie wzrosła, przekraczając poziom 6 eurocentów już w roku 2014. Najwyższy poziom jak dotychczas niemiecka opłata OZE osiągnęła w roku 2017 (6,88 eurocenta).
Z czego wynika aż tak duży spadek niemieckiej opłaty EEG na 2022 rok? To zasługa zmniejszenia wysokości realizowanych dopłat dla producentów energii. W sytuacji dużego wzrostu cen energii na rynku hurtowym taryfy zagwarantowane właścicielom instalacji OZE są obecnie w większym stopniu pokrywane przez cenę energii uzyskaną na rynku, co niweluje wysokość koniecznej dopłaty.
Jak podkreślili niemieccy operatorzy, na początku tego miesiąca ceny energii na giełdzie były wyższe o ponad 150 proc. w porównaniu do przyjętych przez nich przed rokiem prognoz.
Na koncie niemieckiego systemu dopłat dla producentów zielonej energii na dzień 30 września była nadwyżka wynosząca 4,547 mld euro i – jak podał operator 50Hertz – przełożyła się na obniżenie przyszłorocznej opłaty EEG o 1,3 eurocenta/kWh.
Nie byłoby tak dużego spadku, gdyby nie drugi czynnik w postaci wchodzącego w życie mechanizmu, który zakłada pokrycie części systemu dopłat dla producentów energii odnawialnej z federalnego budżetu. Jak oszacowali niemieccy operatorzy sieci, gdyby nie ten mechanizm, opłata EEG w 2022 roku zostałaby zmniejszona, ale już nie tak bardzo. Wyniosłaby 4,657 eurocentów/kWh.
Przyszłoroczne dopłaty dla producentów zielonej energii zostaną dofinansowane przez Berlin z przychodów uzyskanych od podmiotów obciążonych kosztami emisji CO2. Niemiecki rząd chce przeznaczyć na ten cel w 2022 roku kwotę 3,25 mld euro.
Według szacunków niemieckich operatorów sieci, którzy obliczyli wysokość opłaty EEG na 2022 r., bazując na prognozie wypłat taryfy gwarantowanej oraz szacowanego zużycia energii przez odbiorców, przyszłoroczny koszt systemu dopłat dla OZE wyniesie 16,2 mld euro (nie licząc dopłaty z budżetu federalnego). Produkcja energii odnawialnej w przyszłym roku w Niemczech ma sięgnąć według prognozy łącznie 239 TWh, rosnąc w porównaniu do generacji z tego roku o 11 TWh.
W kolejnych latach opłata EEG może nadal być zmniejszana, a nawet całkowicie zniknąć z rachunków za energię. Tak przynajmniej wynika z postulatów głównych niemiecki partii politycznych, w tym zaangażowanych w obecnie prowadzone rozmowy koalicyjne. Koszty dopłat dla producentów zielonej energii zostałyby wówczas przeniesione na państwo i mogłyby zostać sfinansowane m.in. z opłat za emisję CO2.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.