URE notuje wzrost liczby zmian sprzedawcy energii

URE notuje wzrost liczby zmian sprzedawcy energii
Nayuki, flickr cc

Urząd Regulacji Energetyki podał dane dotyczące zmian sprzedawcy energii za sierpień. Liczba odbiorców, którzy zdecydowali się na zawarcie umowy z nowym sprzedawcą, uległa podwojeniu zarówno w zestawieniu z danymi z lipca, jak i analogicznego miesiąca zeszłego roku.

Z informacji przekazanych przez URE wynika, że w sierpniu sprzedawcę prądu zmieniło łącznie 2844 odbiorców, w tym 2511 wśród odbiorców indywidualnych z grupy G.

Oznacza to, że w drugim miesiącu wakacji odbiorcy z grup G dokonali ponad dwukrotnie więcej zmian niż w lipcu (1240), a także w sierpniu zeszłego roku, kiedy sprzedawcę zmieniło 1269 odbiorców z grupy G.

REKLAMA

W sierpniu sprzedawcę zmieniło też 333 odbiorców biznesowych. Jest to liczba niższa od liczby zmian sprzedawcy z lipca (679), ale przewyższa wolumen odnotowany w tej grupie w sierpniu zeszłego roku (147).

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku zmiany sprzedawcy energii dokonało ponad 26 tys. odbiorców – w tym ponad 20 tys. klientów indywidualnych i blisko 6 tys. biznesowych.

Od 2007 roku sprzedawcę prądu w naszym kraju zmieniło łącznie 933 tys. odbiorców – 711 tys. w grupach taryfowych G i 222 tys. w grupach taryfowych A, B i C.

Z ofert wolnorynkowych, czyli niepodlegających zatwierdzeniu przez Prezesa URE, korzysta już ponad 37 proc. klientów w gospodarstwach domowych w naszym kraju, czyli ponad 5,8 mln.

W Polsce jest około 17,8 mln odbiorców końcowych energii elektrycznej, z czego ponad 15,4 mln to odbiorcy z grup taryfowych G.

REKLAMA

Całkowita ilość energii elektrycznej dostarczonej w 2020 r. odbiorcom końcowym na warunkach rynkowych, tzn. po skorzystaniu z tzw. zasady TPA wyniosła ponad 71 TWh, czyli ponad 51 proc. energii dostarczonej odbiorcom końcowym ogółem.

W porównaniu z rokiem 2019 udział energii dostarczonej odbiorcom korzystającym z prawa wyboru sprzedawcy wzrósł o 1,76 punktu procentowego – w 2019 r. wynosił on 49,5 proc.

W komunikacie na temat liczby zmian sprzedawcy energii za sierpień Urząd Regulacji Energetyki podkreśla, że o ile prawo do zmiany sprzedawcy jest ważnym elementem wzmacniania konkurencji na rynku, to wraz z rosnącą liczbą sprzedawców i ofert pojawiają się podmioty, które stosują nieuczciwe praktyki rynkowe. 

Dlatego regulator przypomina o konieczności uważnego i dokładnego zapoznania się z ofertą i umową, zanim złożymy podpis pod dokumentami przedłożonymi przez sprzedawcę energii.

Oprócz ceny za energię elektryczną, należy sprawdzić m.in. czy oprócz energii elektrycznej oferta zawiera dodatkowe usługi i związane z tym opłaty, na jaki okres zawierany jest kontrakt, na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty, jakie są warunki wypowiedzenia – czy są przewidziane opłaty za wcześniejsze wypowiedzenie umowy, a także na jakich zasadach będzie odbywać się rozliczenie po upływie okresu obowiązywania oferty.

Regulator przypomina, że obecnie przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą zawierać umów z odbiorcami w gospodarstwach domowych poza lokalem przedsiębiorstwa.

Wprowadzanie zakazu zawierania umów sprzedaży gazu i energii elektrycznej poza lokalem przedsiębiorstwa nie ogranicza przy tym możliwości zawarcia takiej umowy na odległość, np. telefonicznie, czy w punkcie sprzedawcy umiejscowionym np. w galerii handlowej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.