Ministerstwo szykuje kolejną nowelizację ustawy o OZE
Urzędnicy Ministerstwa Klimatu i Środowiska pracują nad nowym projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Główny kierunek to tworzenie prawa i warunków, które stworzą możliwość rozwoju zarówno indywidualnym producentom, jak i przedsiębiorcom – zapewnia resort klimatu.
Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii ma na celu m.in. wdrożenie do krajowego prawa zapisów unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii 2018/2001 z 11 grudnia 2018 r., nazywanej dyrektywą RED II.
W ramach transpozycji unijnej dyrektywy RED II planowane jest utworzenie Krajowego Punktu Kontaktowego w celu wsparcia informacyjnego w zakresie realizacji inwestycji w energetykę odnawialną. Ponadto uproszczone zostaną procedury administracyjne oraz rozszerzone będzie stosowanie gwarancji pochodzenia.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznacza, że trwają też prace nad projektem nowelizacji innej ustawy, która będzie mieć na celu wdrożenie regulacji w obszarze transportu zapisanych w dyrektywie RED II.
W nowym projekcie nowelizacji ustawy o OZE mają pojawić się regulacje dla rynku biometanu. Wprowadzona ma być m.in. definicja biometanu i sformułowany zostanie zakres działalności w tym obszarze.
Planowane jest wprowadzenie zapisów mających umożliwić realizację celów w zakresie obligatoryjnego udziału zielonej energii w ciepłownictwie i chłodnictwie.
Nowych regulacji mają w końcu doczekać się podmioty działające w obszarze klastrów energii. MKiŚ zapewnia, że planowane jest wprowadzenie czytelnych zasad tworzenia i funkcjonowania klastrów.
Zmiany mają w końcu dotyczyć hybrydowych instalacji OZE oraz instalacji modernizowanych.
Przekazanie projektu nowelizacji ustawy o OZE do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych resort klimatu planuje w czwartym kwartale br.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.