Zysk z Walnego Zgromadzenia PIMEO trafi na cele charytatywne
Wczoraj Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej odbyła drugie w swojej historii Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze. Obecnie PIMEO to już niemal 250 wytwórców energii odnawialnej, do których należą instalacje o łącznej mocy kilkuset megawatów.
Obrady Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego PIMEO odbywały się w Zespole Szkół Rolniczych w Wojsławicach w gminie Zduńska Wola, w którym od następnego roku szkolnego działalność rozpocznie Technikum Energii Odnawialnej.
Na terenie Zespołu Szkół w Wojsławicach znajduje się Dom Dziecka. Na jego rzecz zostanie przekazany cały dochód z Walnego Zgromadzenia PIMEO, jaki uzyska wojsławicka szkoła.
Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej obecnie zrzesza 248 firm, które posiadają ponad 400 MW mocy wytwórczej. Członkowie PIMEO są zrzeszeni w grupach producenckich, w których posiadają 250 MW źródeł OZE i które wspólnie sprzedają energię do spółek obrotu.
Jak podkreśla Mirosław Kulak, prezes Polskiej Izby Małej Energetyki Odnawialnej, PIMEO jest młodą organizacją, działającą od czterech lat, jednak udało jej się w wielu aspektach ułatwić działalność mniejszym, polskim przedsiębiorcom zajmującym się produkcją energii odnawialnej.
Ostatnie działania, jakie w tym zakresie podjęła Izba, dotyczyły między innymi wsparcia wytwórców energii z instalacji OZE o jednostkowej mocy ponad 200 kW w zakresie wprowadzonego od początku tego roku obowiązku przysyłania prognoz generacji energii elektrycznej wprowadzanej do sieci elektroenergetycznej, wynikającego z tzw. wytycznych SOGL (System Operation Guidelines).
Problemem, z którym zetknęło się wielu producentów w kontekście realizacji obowiązku SOGL, okazał się brak narzędzi, które umożliwiłyby im generowanie odpowiedniej jakości danych. Brak jednolitych systemów u operatorów uniemożliwił automatyzację procesu wysyłki prognoz. Ten problem dotknął zwłaszcza wytwórców posiadających swoje instalacje na terenie działalności różnych operatorów sieci.
PIMEO wyszło naprzeciw problemom związanym z nowym obowiązkiem, opracowując procedury wysyłania prognoz i odciążając w tym zakresie swoich członków.
Inna kluczowa kwestia dla wytwórców energii odnawialnej, w którą angażuje się Polska Izba Małej Energetyki Odnawialnej, dotyczy narastających problemów z uzyskaniem warunków przyłączenia do sieci dla nowych projektów OZE.
Rozwiązaniem, które w tej sytuacji forsuje PIMEO, jest m.in. wykorzystanie przydzielonych wcześniej zdolności przyłączeniowych dla inwestycji wiatrowych do przyłączenia do sieci w tych samych lokalizacjach również farm fotowoltaicznych, korzystając z komplementarnych profili produkcji energii, które posiadają obie technologie.
Kolejna kwestia, na którą wskazuje prezes PIMEO, to konieczność zapewnienia wytwórcom stabilnych warunków cenowych na rynku energii. Jak podkreśla Mirosław Kulak, kluczowe jest zapewnienie inwestycjom w OZE stabilności w dłuższym okresie – nawet kosztem potencjalnie wyższych przychodów ze sprzedaży energii, które mogą mieć jednak tylko krótkoterminowy charakter.
artykuł sponsorowany