Opłaty mocowa będzie naliczana na nowych zasadach

Opłaty mocowa będzie naliczana na nowych zasadach
Innogy

Wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rynku mocy, która zmieni zasady naliczania opłaty mocowej dla wybranych grup odbiorców. W pierwszej kolejności nowe prawo zmniejszy obciążenia z tytułu opłaty mocowej dla przedsiębiorstw charakteryzujących się niskimi różnicami jeśli chodzi o profil średniego, dobowego zużycia energii elektrycznej.

Opłata mocowa to dodatkowa kwota doliczana do rachunków za energię elektryczną od stycznia 2021 roku. W zależności od tego, czy mowa o gospodarstwach domowych czy przedsiębiorstwach, opłata naliczana jest w inny sposób.

Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energii, w tym roku wysokość opłaty mocowej dla gospodarstw domowych wynosi od 1,87 PLN do 10,46 PLN miesięcznie – w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej.

REKLAMA

Natomiast stawka opłaty mocowej, która jest doliczana do rachunków za dystrybucję energii elektrycznej u pozostałych odbiorców, wynosi 76,20 PLN/MWh. W przypadku firm opłata mocowa jest naliczana od każdej zużytej MWh w wybranych godzinach doby – od 7:00 do 22:00 – od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Stawki opłaty mocowej na 2022 rok Urząd Regulacji Energetyki powinien podać do końca tego miesiąca. 

Zmiany w opłacie mocowej

Wchodząca teraz w życie nowelizacja ustawy o rynku mocy, uchwalona przez Sejm w dniu 23 lipca 2021 r., to już druga w ostatnim czasie zmiana ustawy o rynku mocy.

Obie nowelizacje wynikają z nowych regulacji Unii Europejskiej, które zostały zawarte w tzw. rozporządzeniu rynkowym, ale także z krajowych doświadczeń zebranych podczas dotychczasowego funkcjonowania rynku mocy w Polsce.

Dla odbiorców energii najnowsza nowelizacja wprowadza zmianę sposobu kalkulacji stawek oraz poboru opłaty mocowej.

W nowelizacji ustawy mocowej przewidziano obniżenie opłaty mocowej dla odbiorców najmniej wpływających na wzrost zapotrzebowania szczytowego, premiując tym samym odbiorców charakteryzujących się stabilnym poziomem poboru mocy.

REKLAMA

Zmniejszono opłaty ponoszone przez trzy grupy odbiorców, których zużycie dobowe waha się o nie więcej niż 5 proc., nie więcej niż 10 proc. i nie więcej niż 15 proc. względem zapotrzebowania w godzinach pozaszczytowych.

Jeżeli w ciągu doby różnica poboru u odbiorcy nie będzie przekraczać 5 proc., wówczas opłata mocowa może być niższa nawet o 83 proc., przy różnicy 5-10 proc. opłata może zmaleć o 50 proc., a przy różnicy 10-15 proc. – o 17 proc.

Z czasem nowym sposobem naliczania opłaty mocowej zostaną objęte także pozostałe grupy odbiorców. 

Nowe prawo rozszerza grupy odbiorców, którzy będą płacili zryczałtowaną opłatę mocową, a także wprowadza model, w którym wysokość tej opłaty dla wszystkich odbiorców energii, włącznie z gospodarstwami domowymi, od 1 stycznia 2028 r. będzie uzależniona od indywidualnej krzywej poboru, czyli od różnicy pomiędzy zużyciem energii w godzinach szczytowego zapotrzebowania, a zużyciem w pozostałych godzinach doby.

Jak tłumaczy Urząd Regulacji Energetyki, takie rozwiązanie ma zachęcić odbiorców energii do świadomego zużywania prądu w ciągu doby, a tym samym może poprawić bilansowanie popytu i podaży na energię w krajowym systemie elektroenergetycznym, co zwiększy jego bezpieczeństwo.

Dla wdrożenia nowego sposobu kalkulacji oraz poboru stawki mocowej przewidziany jest okres przejściowy, w którym do końca 2027 r. będą mogli nadal funkcjonować odbiorcy ryczałtowi. Do tego czasu będzie obowiązywał podział na odbiorców ryczałtowych, dla których wysokość opłaty mocowej jest uzależniona od rocznego poboru energii elektrycznej oraz pozostałych, dla których będzie ona uzależniona od poboru energii w godzinach ogłoszonych przez Prezesa URE jako godziny szczytowego zapotrzebowania.

Przepisy dotyczące współczynników korygujących stawkę opłaty mocowej wejdą w życie już 1 października br.

Zgodnie z art. 14 nowelizacji ustawy o rynku mocy, w którym zapisano harmonogram stosowania współczynników, odbiorcy na wysokich napięciach będą je stosować już od 1 października, na średnich napięciach od stycznia 2022 r., a na niskich napięciach od stycznia 2025 r.

Natomiast obecni odbiorcy ryczałtowi, a więc gospodarstwa domowe, będą stosować nowe współczynniki od 2028 r., co będzie oznaczało koniec jednej stawki ryczałtowej i uzależnienie opłaty mocowej od profilu zużywania energii dla wszystkich grup odbiorców.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.