NFOŚiGW sfinansuje odwierty geotermalne w 15 gminach
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje kwotą 229,2 mln zł wykonanie otworów geotermalnych na terenie całego kraju. – Mamy już działające w Polsce, wzorcowe przedsięwzięcia tego typu. Teraz czas na kolejne kroki, które pozwolą nam sięgać po czyste, ekologiczne, stabilne źródła energii drzemiące pod ziemią – zapowiada minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Celem programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”, jest poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych oraz opracowanie dokumentacji hydrogeologicznych dla tych lokalizacji. Przedsięwzięcia pozwolą zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Inwestycje zostaną sfinansowane niemal w 100 proc. przez NFOŚiGW.
Odwierty objęte dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostaną zrealizowane w 15 miejscowościach znajdujących się w 8 województwach: w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).
NFOŚiGW przytacza przykład inwestycji, która zostanie zrealizowana w Otwocku do końca września 2023 r. Celem planowanych robót będzie poszukiwanie i rozpoznanie wód termalnych w utworach jury dolnej poprzez wykonanie pionowego otworu Otwock GT-1 o głębokości 1645 m (+/-10 %). Odwiert pozwoli na rozpoznanie występowania i wykształcenia utworów wodonośnych, określenie parametrów hydrogeologicznych i perspektywicznych horyzontów wodonośnych oraz mineralizacji, wydajności, a także temperatury wody.
Projektowane parametry wody to: temperatura 40°C oraz mineralizacja 50-70 g/dm3. Wydajność otwockiego złoża wód termalnych prognozuje się na 130- 160 m3/h. Otwór w Otwocku zostanie wykonany metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego.
Drugim etapem prac będzie wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej po zakończeniu wiercenia otworu oraz przeprowadzeniu wszystkich badań wskazanych w projekcie robót geologicznych. W dokumentacji zostanie opisana budowa geologiczna badanego rejonu oraz znajdzie się w niej analiza warunków hydrogeologicznych.
Prace prowadzone pod nadzorem geologicznym zostaną wykonane zgodnie z projektem robót dla rozpoznania i udokumentowania zasobów wód termalnych w Otwocku, który zatwierdził marszałek województwa mazowieckiego decyzją z dnia 26 października 2018 r. Także końcowa dokumentacja z przeprowadzonych prac będzie podlegała zatwierdzeniu przez marszałka.
Otwór Otwock GT-1 po spełnieniu swojej roli badawczej może zostać zaadaptowany jako otwór eksploatacyjny wód termalnych. Będzie źródłem ciepła dla projektowanej ciepłowni geotermalnej współpracującej z miejską siecią ciepłowniczą.
NFOŚiGW zapewnia, że taki efekt jest możliwy do osiągnięcia, gdyż na terenie niżu polskiego już wcześniej wykonywane były otwory ujmujące wody termalne z otworów jury dolnej, co pozwoliło potwierdzić i udokumentować zasoby. Fundusz podkreśla, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wody termalne ujęte za pomocą otworu Otwock GT-1 będą miały również właściwości lecznicze i będzie można je wykorzystać do celów balneologicznych.
Piotr Dziadzio, wiceminister klimatu i środowiska, pełniący jednocześnie funkcję Głównego Geologa Kraju, zakłada, że ciepło i energia elektryczna pozyskiwane z geotermii posłużą ciepłowniom i elektrociepłowniom nie tylko w ogrzewaniu budynków publicznych i prywatnych, ale także w ogrodnictwie, np. w szklarniach. Ponadto wykorzystywane mają być w turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.
– Dysponujemy odpowiednią wiedzą w zakresie potencjału geotermalnego oraz mamy dobrych specjalistów-inżynierów, którzy w wymiarze praktycznym i naukowym mogą wspierać rozwój geotermii. Mamy też szereg dobrych opracowań naukowych. Naszym atutem jest zarazem wysoki poziom wiedzy specjalistycznej i zaangażowania środowisk akademickich, które współpracują z zagranicą i analizują osiągnięcia w dziedzinie geotermii, na przykład kapitalny dorobek Islandii – komentuje Piotr Dziadzio.
Prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski ocenia, że projekty wskazane do finansowania łączą ze sobą komponent naukowy, badawczy z cechami utylitarnymi, które mogą przełożyć się na konkretne korzyści gospodarcze.
– Dobrze przygotowane, stabilne finansowanie przeznaczone dla konkretnych inicjatyw pozwoli nam włączać je w ambitne plany transformacji ciepłownictwa i szerzej rozumianej energetyki. Wsparcie oferowane w programach priorytetowych NFOŚiGW, m.in. takich jak Udostępnianie wód termalnych w Polsce, z którego finansujemy 15 omawianych dziś inwestycji, to sposób na szeregowanie strategicznych projektów w sekwencji od kosztu do zyskownej inwestycji. Ten zysk rozumiemy zarówno w znaczeniu dosłownym – finansowym, jak i naukowym, ekologicznym, czy zdrowotnym – komentuje Maciej Chorowski.
Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski ocenia, że o ile nakłady na geotermię są wysokie, to jest to najlepsze źródło OZE.
– Choć na wstępnym etapie projekty wiążą się z uruchomieniem specjalistycznych, drogich technologii, zawsze przy pewnym stopniu niepewności, ale to działania perspektywiczne. Jesteśmy na to przygotowani i wychodzimy naprzeciw samorządowcom z doradztwem i finansowaniem – komentuje Artur Michalski.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.