Nowe zasady naliczania opłaty mocowej. Prezydent podpisał ustawę

Nowe zasady naliczania opłaty mocowej. Prezydent podpisał ustawę
Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o rynku mocy. W efekcie zmienią się zasady naliczania wprowadzonej z początkiem tego roku na rachunki odbiorców tzw. opłaty mocowej, z której finansowane są dopłaty dla elektrowni będących beneficjentami mechanizmu mocowego.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, celem uchwalonej przez Sejm 23 lipca i podpisanej teraz przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy jest dostosowanie krajowych regulacji dotyczących mechanizmów mocowych do przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wewnętrznego rynku energii elektrycznej, zwanego rozporządzeniem rynkowym.

Nowelizacja wprowadza nowe zasady udziału jednostek wytwórczych w rynku mocy. Implementowany zostanie próg emisyjności na poziomie 550 g CO2/kWh, którego przekraczanie wykluczy operatorów elektrowni z udziału w aukcjach mocowych. Takiego warunku nie spełniają elektrownie węglowe.

REKLAMA

Tego rodzaju jednostki nie będą mogły korzystać ze wsparcia w ramach rynku mocy po 1 lipca 2025 r., jednak nadal mają obowiązywać kontrakty mocowe, które zostały zawarte do końca 2019 r.  

Przewidziano przy tym możliwość konwersji jednostki posiadającej zawartą umowę mocową i niespełniającej limitu emisji 550g CO2/kWh na jednostkę spełniającą ten limit poprzez zmianę technologii wytwarzania energii elektrycznej, realizowaną w ramach istniejącej umowy lub w ramach zastąpienia istniejącej umowy nowymi umowami mocowymi.

Ustawa ponadto uchyla dotychczasowe przepisy z ustawy o rynku mocy, które blokowały udział w mechanizmie mocowym jednostek zagranicznych w przypadku udziału w wielu systemach wsparcia.

W nowelizacji ustawy mocowej przewidziano ponadto obniżenie opłaty mocowej dla odbiorców najmniej wpływających na wzrost zapotrzebowania szczytowego, premiując tym samym odbiorców charakteryzujących się stabilnym poziomem poboru mocy.

REKLAMA

Zmniejszono opłaty ponoszone przez trzy grupy odbiorców, których zużycie dobowe waha się o nie więcej niż 5 proc., nie więcej niż 10 proc. i nie więcej niż 15 proc. względem zapotrzebowania w godzinach pozaszczytowych.

Jeżeli w ciągu doby różnica poboru u odbiorcy nie będzie przekraczać 5 proc., wówczas opłata mocowa może być niższa nawet o 83 proc., przy różnicy 5-10 proc. opłata może zmaleć o 50 proc., a przy różnicy 10-15 proc. – o 17 proc.

Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energii, w tym roku wysokość opłaty mocowej dla gospodarstw domowych wynosi od 1,87 PLN do 10,46 PLN miesięcznie – w zależności od rocznego zużycia energii elektrycznej.

Natomiast stawka opłaty mocowej, która jest doliczana do rachunków za dystrybucję energii elektrycznej u pozostałych odbiorców, wynosi 76,20 PLN/MWh.

W przypadku firm opłata mocowa jest naliczana od każdej zużytej MWh w wybranych godzinach doby – od 7:00 do 22:00 – od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Nowelizacja ustawy o rynku mocy wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.