Francuzi szykują aukcje dla OZE na ponad 30 miliardów euro
To będzie jeden z największych programów wsparcia w historii europejskiego rynku energetyki odnawialnej. Komisja Europejska zatwierdziła notyfikowany przez Francję system wsparcia, w wyniku którego powstać mają odnawialne źródła energii o łącznej mocy ponad 30 GW.
Komisja Europejska poinformowała o uznaniu zgodności z unijnymi zasadami pomocy publicznej zgłoszonego przez rząd Francji programu wsparcia inwestycji w energetyce odnawialnej, którego budżet wynosi aż 30,5 mld euro.
Tak ogromna kwota ma zostać rozdzielona w aukcjach, które zostaną przeprowadzone w latach 2021-2026.
Wsparciem w tych aukcjach mają zostać objęte inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy szacowanej aż na 34 GW.
W szczególności wsparcie zostanie przeznaczone dla inwestorów planujących budowę elektrowni fotowoltaicznych na gruncie i budynkach, projektów fotowoltaicznych uznanych za innowacyjne, lądowych farm wiatrowych oraz hydroelektrowni.
Przewidziano także aukcje dla instalacji produkujących energię na potrzeby własne wytwórców, a także aukcje neutralne technologicznie.
Zwycięzcy aukcji uzyskają wsparcie w postaci gwarantowanej premii ponad ceny energii uzyskane na rynku. Premie będą wypłacane w okresie 20 lat, licząc od momentu przyłączenia danej instalacji do sieci.
Komisja Europejska podkreśla w komunikacie na temat zatwierdzenia rekordowego programu wsparcia dla OZE we Francji, że wdrożenie nowych aukcji przybliży ten kraj do osiągnięcia celów w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energetycznym, a także do neutralności klimatycznej do roku 2050.
Póki co Francji nie udało się wypełnić minimalnego udziału OZE w konsumpcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie, który zgodnie z jej zobowiązaniami na forum UE w roku 2020 miał wynieść 23 proc. Francuzom udało się dojść do poziomu 19 proc.
Zgodnie z dyrektywą o odnawialnych źródłach energii z 2018 roku Unia Europejska powinna zwiększyć udział OZE w konsumpcji energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do 32 proc. do roku 2030.
Ostatnio jednak KE forsuje zmianę celu redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej, która ma wynieść dla okresu 1990-2030 nie 40 proc. jak uzgodniono wcześniej, ale 55 proc.
Dlatego Bruksela zaproponowała m.in. znowelizowanie dyrektywy o OZE i podniesienie celu minimalnego udziału zielonej energii na rok 2030 z 32 proc. do 40 proc.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.