Inwestycje w OZE w I połowie 2021 r. wyższe niż przed rokiem
Do takiego wniosku doszli analitycy Bloomberg New Energy Finance, którzy systematycznie monitorują aktywność globalnego rynku odnawialnych źródeł energii. Największy udział w inwestycjach OZE w pierwszej połowie tego roku miała fotowoltaika.
Bloomberg New Energy Finance podał, że wartość inwestycji w odnawialne źródła energii w pierwszej połowie tego roku wyniosła 174 mld dolarów, co oznacza wzrost o 1,8 proc. w porównaniu do danych z zeszłego roku.
Jak podkreśla BNEF jest to najwyższy wynik w historii rynku OZE jeśli chodzi o pierwsze półrocze, jednak jest przy tym gorszy o 7 proc. od rekordowej wartości inwestycji wygenerowanej w drugim półroczu zeszłego roku.
Największy udział w inwestycjach w energetyce odnawialnej w pierwszej połowie tego roku miała fotowoltaika. Sektor PV wygenerował inwestycje o wartości 78,9 mld dolarów. W tym inwestycje w chińskim sektorze fotowoltaicznym wyniosły w tym czasie w sumie 7,7 mld dolarów – przy czym wyłącznie w drugim kwartale było to 4,9 mld dol.
BNEF zaznacza, że wzrost aktywności chińskiego sektora fotowoltaicznego w minionym kwartale to zasługa głównie finalizowania projektów liczonych w gigawatach, które są realizowane bez subsydiów, a które muszą zostać podłączone do sieci jeszcze w tym roku.
Co ciekawe, jeszcze większą wartość inwestycji – wyłącznie w segmencie przemysłowych elektrowni PV – Bloomberg odnotowuje w USA. Amerykański sektor PV miał wygenerować w pierwszym i drugim kwartale w tym segmencie inwestycje warte odpowiednio 5,3 mld USD oraz 6,4 mld USD.
BNEF zaznacza, że w drugiej połowie tego 2021 r. inwestycje na globalnym rynku fotowoltaicznym powinny osiągnąć jeszcze większą wartość z uwagi na projekty, które muszą zostać sfinalizowane przed końcem roku.
Drugą najważniejszą technologią OZE pod względem wygenerowanych inwestycji pozostaje energetyka wiatrowa, w przypadku której analitycy BNEF oszacowali wartość inwestycji zrealizowanych w pierwszej połowie tego roku na poziomie 58 mld dolarów. Jest to wynik porównywalny z osiągniętymi w analogicznych okresach 2018 i 2019 r., ale wyraźnie gorszy od wypracowanego przez sektor wiatrowy w pierwszej połowie ubiegłego roku (85 mld USD).
Największym rynkiem wiatrowym na świecie pozostają Chiny, gdzie w pierwszej połowie tego roku zrealizowano inwestycje warte 21 mld USD.
Co ciekawe, jako największy rynek wiatrowy w Europie w okresie styczeń-czerwiec 2021 r. analitycy BNEF wskazują Finlandię.
Daleko do neutralności klimatycznej
W całym 2020 roku globalny rynek OZE miał wygenerować inwestycje warte w sumie 303,5 mld dolarów, co oznaczało poziom zbliżony do odnotowanego w poprzednich latach.
W tym inwestycje w sektorze solarnym w ubiegłym roku sięgnęły 148,6 mld USD, rosnąc rok do roku o 12 proc., natomiast inwestycje w energetyce wiatrowej spadły o 6 proc. do poziomu 142,7 mld USD.
Ekspert BNEF Albert Cheung podkreśla jednak w komentarzu do najnowszych danych, że wartość inwestycji w OZE jest nadal zbyt niska, aby myśleć o osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r. zgodnie z celami Porozumienia klimatycznego.
Wartość inwestycji w OZE i pozostałych sektorach związanych z nisko- i zeroemisyjną energetyką w latach 2004-2020. Dane w mld USD. Źródło: Bloomberg New Energy Finance.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.