Systemy wsparcia FiT/FiP przedłużone do połowy 2024 r.
Do Komisji Europejskiej trafiło zgłoszenie przedłużenia systemów wsparcia przeznaczonych dla mniejszych biogazowni i elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej do 1 MW. Dzięki temu inwestorzy uruchamiający tego rodzaju instalacje zyskają dodatkowe trzy lata na wejście do systemów FiT/FiP.
Komisja Europejska zarejestrowała na podstawie znowelizowanego w 2020 roku rozporządzenia GBER zgłoszenie przez Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przedłużenia systemu wsparcia w postaci taryf FiT/FiP do 30 czerwca 2024 roku.
Do tego dnia inwestorzy planujący budowę instalacji biogazowych i wodnych mogą wystąpić do Urzędu Regulacji Energetyki o objęcie ich systemem rozliczeń FiT/FiP
Kluczowy jest termin złożenia kompletnej deklaracji o przystąpieniu do systemu FiT/FiP.
Termin 30 czerwca 2024 r. jest zgodny z okresem obowiązywania nowego rozporządzenia GBER, do końca 2023 roku, do którego doliczony jest półroczny okres przejściowy.
Inwestorom korzystającym z rozliczeń sprzedawanej energii w systemach FiT/FiP przysługuje co do zasady 15-letni okres wsparcia, przy czym zgodnie z nadal obowiązującą wersją ustawy o odnawialnych źródłach energii nie może on trwać dłużej niż do połowy 2039 roku.
Procedowana obecnie w Sejmie nowelizacja ustawy o OZE (druk sejmowy – 1424) ma jednak wydłużyć datę wejścia do systemu wsparcia FiT/FiP do końca 2027 r., a takze zakończenia rozliczeń w tym systemie do połowy 2047 r. Ten przepis będzie wymagał notyfikacji Komisji Europejskiej z uwagi na fakt, że taki termin wejścia do systemu wykracza poza ramy wyznaczone przez rozporządzenie GBER.
System taryf FiT/FiP ma zastosowanie do biogazowni oraz małych elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW, przy czym system FiT może objąć instalacje o mocy do 500 kW.
Zgodnie z art. 70a ustawy OZE, z systemu FIT mogą korzystać wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji lub w mikroinstalacji, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do sprzedawcy zobowiązanego.
System FIP może być stosowany przez wytwórców energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW, którzy sprzedają lub będą sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną do wybranego podmiotu, innego niż sprzedawca zobowiązany.
Cena zakupu w systemach FIT/FIP wynosi odpowiednio 95 proc. (instalacje o mocy do 500 kW) lub 90 proc. ceny referencyjnej określonej na dany rok kalendarzowy w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Stosowana jest w całym okresie wsparcia cena obowiązująca w roku, w kórym wytwórca złożył do URE deklarację o przystąpieniu do systemu FiT/FiP. Cena zakupu energii podlega jednocześnie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku.
Jak wynika z informacji uzyskanych w Urzędzie Regulacji Energetyki przez portal Gramwzielone.pl, do końca 2020 roku URE wydał w sumie 483 zaświadczenia umożliwiające wejście do systemów FiT/FiP dla instalacji o łącznej mocy 157 MW.
Najwięcej – 358 zaświadczeń na 76,8 MW – dotyczyło elektrowni wodnych. Do tego 72 zaświadczenia dotyczyły instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii elektrycznej wyłącznie biogaz rolniczy w wysokosprawnej kogeneracji (49,5 MW), 44 zaświadczenia objęły biogazownie wykorzystujące biogaz pozyskany ze składowisk odpadów (23,5 MW), sześć zaświadczeń dotyczyło instalacji na biogaz pozyskany ze składowisk odpadów w wysokosprawnej kogeneracji (5,1 MW), a trzy zaświadczenia dotyczyły biogazowni rolniczych niezaliczanych do kogeneracji o łącznej mocy 1,98 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.