Innogy Stoen Operator przygotowuje się do wymiany liczników

Innogy Stoen Operator przygotowuje się do wymiany liczników
Innogy Stoen Operator

Najnowsza nowelizacja ustawy Prawo Energetyczne wprowadza obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80 proc. odbiorców w gospodarstwach domowych. Jak podkreśla operator systemu dystrybucyjnego na terenie Warszawy, Innogy Stoen Operator, dla branży energetycznej oznacza to nie tylko wymianę urządzeń, ale i rozbudowę systemów informatycznych oraz dostosowanie ich do przesyłania i przetwarzania dużej ilości danych.

Zgodnie z aktualną wersją Prawa energetycznego, do końca 2023 r. operatorzy będą musieli wymienić co najmniej 15 proc. wszystkich liczników, dwa lata później – 35 proc., natomiast w 2027 roku ma to być 65 proc., a rok później 80 proc.

Jak ocenia Innogy Stoen Operator, pierwszy etap będzie sporym wyzwaniem ze względu na proces zakupu zupełnie nowych urządzeń. Wszyscy operatorzy powinni wymieniać je w tym samym czasie, co może wywołać duży ruch na rynku producentów i sprzedawców. Producenci będą musieli dostosować je do nowych wymagań i zaprojektować nowe funkcje pomiarowe.

REKLAMA

Wymiana układów pomiarowych wiąże się z koniecznością rozbudowy systemu informatycznego, dostosowania go do nowych funkcjonalności w tym zakresu odczytywanych danych pomiarowych oraz jego wyskalowania. Ustawa Prawo Energetyczne nie specyfikuje funkcji licznika zdalnego odczytu ani zakresu danych, które powinny być odczytywane. Informacje te będą zawarte w rozporządzeniu pomiarowym, które jest w trakcie konsultacji publicznych. Wejście w życie tego rozporządzenia ma nastąpić po procedurze notyfikacyjnej w grudniu 2021 r. zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Środowiska i Klimatu.

Nowe warunki ma spełniać autorski system innogy Stoen Operator HES-NG. Firma zapewnia, że jako pierwsza na rynku opracowuje także technologię pozwalającą wykorzystanie w komunikacji radiowej z urządzeniami pomiarowymi częstotliwości 169 MHz.

Jakub Tomczak, dyrektor Pionu Operatora Danych Pomiarowych i Liczników w innogy Stoen Operator, ocenia, że dostosowanie systemów informatycznych do nowych funkcjonalności było dotychczas dużym wyzwaniem: było uzależnione od harmonogramów negocjowanych z dostawcami zewnętrznymi i wiązało się z wysokimi kosztami. Odpowiedź na nie wymagała opracowania nowych rozwiązań z zakresu IT i telekomunikacji.

– W pierwszej kolejności stworzyliśmy autorski system zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej HES-NG. System został wdrożony we współpracy z firmą Execon. Obecnie pracujemy nad innowacyjną technologią do zdalnej komunikacji pomiędzy urządzeniami pomiarowymi a koncentratorami danych, która będzie się odbywać w nieużywanym do tej pory w energetyce paśmie radiowym 169 MHz –  informuje Jakub Tomczak

REKLAMA

Najbardziej oczywiste korzyści wynikające z wprowadzenia zdalnego odczytu danych z liczników energii elektrycznej, na które wskazuje Innogy Stoen Operator, to brak konieczności wizyt inkasenta. Jego rolę przejmie licznik, który będzie komunikował się z dostawcą energii i przesyłał informacje o faktycznym zużyciu prądu. To jednak pociąga za sobą szereg innych pożytecznych dla klienta funkcjonalności.

Innogy podkreśla, że wprowadzenie liczników zdalnego odczytu przyniesie przede wszystkim zasadniczą zmianę w kwestii  rozliczeń za energię elektryczną. Obecnie w przypadku gospodarstw domowych bazują one często na prognozach zużycia prądu. Dzięki odczytowi zdalnemu na rachunku znajdzie się informacja o faktycznym zużyciu w danym okresie i na tej podstawie zostanie wyliczona opłata.

Ponadto klient będzie też miał stały wgląd w swoje dane o zużyciu. Powstanie Centralny System Informacji Rynku Energii, uruchomiony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Dzięki niemu odbiorcy mają uzyskać dostęp do swoich bieżących i historycznych danych. Sprawdzą m.in. informacje dotyczące obowiązujących umów, wybranego sprzedawcy energii, ilości zużywanej lub produkowanej energii elektrycznej z dokładnością do 15 minut o różnych porach dnia. Umożliwi to bardziej świadome podejmowanie decyzji w kwestii wyboru taryfy. System ma zacząć działać za trzy lata.

Innogy Stoen Operator posiada w tej chwili nieco ponad 1 milion liczników w gospodarstwach domowych. Roczny przyrost klientów innogy Stoen Operator wynosi ok. 20 tys.

Liczniki zdalnego odczytu posiada już około 100 tys. klientów tego operatora. Pierwsze liczniki zdalnego odczytu instalowane były w latach 2014-2015. Ze względu na upływ okresu legalizacji, który wynosi 8 lat, mają zostać one wymienione w pierwszej kolejności.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.