Cena energii w kontraktach dwustronnych najwyższa od 10 lat

Cena energii w kontraktach dwustronnych najwyższa od 10 lat
Tobias Schaefer, flickr cc

Średnia cena energii elektrycznej sprzedawanej przez wytwórców w kontraktach dwustronnych w drugim kwartale 2021 roku była najwyższa, biorąc pod uwagę analogiczne kwartały z ostatnich 10 lat.

Urząd Regulacji Energetyki podał, że średnia cena energii elektrycznej z ostatniego kwartału, uwzględniana w zawieranych na rynku pozagiełdowym (OTC) kontraktach dwustronnych wyniosła 252,17 zł/MWh w porównaniu do poziomu 237,27 zł/MWh w pierwszym kwartale br. oraz 247,48 zł/MWh w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Cena nie uwzględnia podatków (VAT, akcyza), opłat niezwiązanych z ilością sprzedanej energii elektrycznej oraz zobowiązań związanych z prawami majątkowymi.

REKLAMA

W analogicznym kwartale 2020 roku ta cena wyniosła 239,77 zł/MWh, dwa lata wcześniej ukształtowała się na poziomie 214,07 zł/MWh, a trzy lata wcześniej wynosiła jeszcze 174,23 zł/MWh.

URE podkreśla, że istotny wpływ na poziom tej ceny miały kontrakty zawierane z dużym – rocznym, dwuletnim – wyprzedzeniem. W konsekwencji publikowana cena może nie odzwierciedlać aktualnych warunków rynkowych.

Cenę za drugi kwartał 2021 r. regulator policzył na podstawie danych przekazanych przez wytwórców i obejmujących sprzedaż energii elektrycznej pochodzącej z własnej produkcji. Łączny wolumen energii sprzedanej w II kwartale 2021 r. w kontraktach OTC wyniósł ok. 5 TWh i był najniższy od 10 lat.

W pierwszym kwartale br. średnia cena została policzona przez URE na podstawie kontraktów na łączny wolumen 7,73 TWh energii elektrycznej.

REKLAMA

Natomiast w analogicznym kwartale zeszłego roku wzięto pod uwagę transakcje łącznie na 7,27 TWh energii.

Średnia cena energii w kontraktach dwustronnych z rynku OTC to jeden z dwóch indeksów cenowych z rynku hurtowego energii elektrycznej, które kwartalnie oblicza i publikuje Urząd Regulacji Energetyki.

URE informuje jeszcze o średniej kwartalnej cenie sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym. Ta cena ma znaczenie choćby dla przedsiębiorców sprzedających nadwyżki energii elektrycznej z mikroinstalacji OZE, którzy nie zdecydowali się na wejście do systemu opustów (zgodnie z planami rządu ta cena ma być również podstawą nowego systemu rozliczeń prosumentów, który ma zastąpić opusty).

Na razie poznaliśmy tę cenę za pierwszy kwartał 2021 r. Wyniosła ona 243,71 zł/MWh w porównaniu do ceny na poziomie 256,22 zł/MWh we wcześniejszym kwartale oraz 250,90 zł/MWh w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

W całym 2020 r. ta cena wyniosła średnio 252,69 zł/MWh w stosunku do ceny 245,44 zł/MWh w roku 2019 oraz 194,30 zł/MWh w roku 2018.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.