BASF zasili fabrykę energią odnawialną od PGE

BASF zasili fabrykę energią odnawialną od PGE
PGE

PGE Obrót dostarczy w najbliższych dwóch latach do polskiego zakładu BASF energię pochodzącą w całości z odnawialnych źródeł energii. W celu zabezpieczenia dostaw zielonej energii BASF angażuje się w inwestycje w obszarze zwłaszcza morskiej energetyki wiatrowej.  

BASF Polska skorzysta z oferty PGE Obrót „Naturalnie, że energia” gwarantującej pochodzenie energii z odnawialnych źródeł, w szczególności energii wiatrowej.

Łączny wolumen energii elektrycznej dostarczanej BASF w ramach dwuletniego kontraktu wyniesie około 50 GWh. Energia trafi do zakładu katalizatorów samochodowych w Środzie Śląskiej.

REKLAMA

W celu potwierdzenia pochodzenia nabywanej od PGE Obrót zielonej energii, BASF otrzyma dwa dokumenty: wydawany przez PGE certyfikat potwierdzający korzystanie z oferty „Naturalnie, że energia” i wskazujący, jaki procent zakupionej energii w danym roku pochodzi z odnawialnych źródeł, a także certyfikat potwierdzający przekazanie przez PGE Obrót na rzecz wskazanego w dokumencie odbiorcy końcowego gwarancji pochodzenia energii wytworzonej z OZE.

Dokument uwzględnienia źródła pochodzenia energii oraz zakupiony przez klienta wolumen. Gwarancje pochodzenia wydawane są przez prezesa URE i przekazywane do Rejestru Gwarancji Pochodzenia prowadzonego na Towarowej Giełdzie Energii. Każda gwarancja pochodzenia odpowiada 1 MWh energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle.

Oferta „Naturalnie, że energia” jest dostępna dla klientów biznesowych i instytucjonalnych zużywających rocznie minimum 1 GWh energii elektrycznej, dla których istotna jest gwarancja, że energia elektryczna kupowana na potrzeby ich działalności pochodzi ze źródeł odnawialnych. Klient może skorzystać z niej w zakresie 50-100 proc. całościowego wolumenu, co oznacza, że udział energii ze źródeł odnawialnych będzie wynosił od 50 do 100 proc. zakupionej energii elektrycznej w danym roku.

Dla BASF zakup energii mającej pochodzić ze źródeł odnawialnych to element korporacyjnej strategii, której celem jest dojście do neutralności klimatycznej do roku 2050.

– Aby neutralność klimatyczna miała szansę stać się rzeczywistością, globalne cele muszą się także przekładać na lokalne strategie. Takim przykładem może być podpisanie umowy z PGE Obrót S.A. na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł pokrywającej 100 proc. naszego zapotrzebowania – komentuje Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.

Gigawaty w offshore

W celu zabezpieczenia dostaw zielonej energii dla innego zakładu, znajdującego się w Antwerpii, BASF podpisał ostatnio umowę zakładającą zakup od firmy Vattenfall pakietu 49,5 proc. udziałów w projekcie morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid, która powstanie w holenderskiej części Morza Północnego i której moc wyniesie aż 1,5 GW, na co ma się złożyć 140 bezprzekładniowych turbin o jednostkowej mocy 11 MW od Siemens Gamesa Renewable Energy.

REKLAMA

Koszt transakcji BASF i Vattenfall wyniesie 300 mln euro i ustalono go na podstawie aktualnego etapu, na jakim jest ten projekt.

Część energii z Hollandse Kust Zuid będzie dostarczana dla holenderskich odbiorców będących klientami Vattenfall, a część będzie odbierać BASF na podstawie wieloletniej umowy PPA. Energia zasili m.in. największy zakład chemiczny w Belgii i drugi największy na świecie zakład BASF, który mieści się w Antwerpii.

Hollandse Kust Zuid to kolejny ogromny projekt offshore, w który w ostatnim czasie angażuje się BASF.

W ubiegłym miesiącu niemiecki koncern ogłosił projekt budowy morskiej farmy wiatrowej o docelowej mocy 2 GW, który miałby zostać zrealizowany współpracy z RWE w niemieckiej części Morza Północnego.

Energia z tej farmy wiatrowej ma zasilać zakład BASF znajdujący się w Ludwigshafen. Dodatkowo część energii miałaby zasilać elektrolizery wytwarzające zielony wodór wykorzystywany następnie w procesach przemysłowych.

Zakup energii z farm wiatrowych ma pomóc potentatowi chemicznemu, zatrudniającemu na całym świecie 110 tys. pracowników, w osiągnięciu 25-procentowej redukcji emisji CO2 do roku 2030, a następnie w dojściu do neutralności klimatycznej do roku 2050.

Wyłącznie zasilanie zieloną energią zakładu w Ludwigshafen ma przełożyć się na redukcję emisji CO2 o 2,8 mln ton rocznie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.