Podwyżki cen prądu. Jakie rozwiązania uniezależnią nas od dostawców energii?
Nieustannie szukamy rozwiązań, które pozwolą nam na ograniczenie zużycia energii i tym samym obniżenie naszych rachunków za prąd. Wymiana żarówek na energooszczędne czy sprzętów na takie o wysokiej klasie energetycznej dają rezultaty, jednak nadal nie uniezależniają nas od podwyżek na rynku energii elektrycznej. Świetną alternatywą dla prądu z zewnętrznej sieci elektroenergetycznej stanowią odnawialne źródła energii, a szczególnie energia słoneczna.
Skąd się biorą podwyżki cen prądu?
Ceny prądu od lat systematycznie rosną. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami:
- Podnoszeniem kosztów uprawnień do emisji CO2 – na elektrownie węglowe nakładane są dodatkowe opłaty za emitowanie dwutlenku węgla do atmosfery. Wynika to z polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która dąży do zastępowania paliw kopalnych energią odnawialną we wszystkich krajach członkowskich. Jeszcze kilka lat temu elektrownie płaciły mniej niż 5 euro za spaloną tonę węgla, jednak ostatnio po raz pierwszy opłata ta przekroczyła poziom 50 euro!
- Coraz wyższymi cenami węgla – co wynika przede wszystkim z rosnących kosztów jego pozyskiwania.
- Wprowadzeniem opłaty mocowej na początku 2021 roku – jest to nowa pozycja na naszych fakturach za energię elektryczną, która ma służyć zgromadzeniu budżetu na modernizację i rozbudowę sieci energetycznej oraz utrzymaniu rezerw prądu. Jej miesięczna wysokość zależy od tego, ile energii zużywa gospodarstwo domowe i może wynieść od 1,87 zł do nawet 10,46 zł.
Jak uniezależnić się od podwyżek cen prądu?
Oczywiście dążąc do zmniejszenia kwot na rachunkach za prąd, możemy zacząć od drobnych zmian naszych codziennych przyzwyczajeń, które pozwolą na zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej w domu. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach, jak wyjmowanie ładowarek oraz wtyczek z gniazdka, jeśli urządzenia nie są aktualnie używane, wyłączanie oświetlenia, jeżeli nie jest ono niezbędne oraz wymianie żarówek na energooszczędne. Egzamin zdać może również zmiana taryfy energetycznej na taką, która będzie bardziej odpowiadała naszemu grafikowi dnia czy tygodnia.
Wdrożenie opisanych metod z pewnością pomoże obniżyć rachunki za prąd. Z drugiej strony nadal będziemy zależni od dostawców energii elektrycznej oraz podwyżek cen, do których z pewnością dojdzie w przyszłości. Dlatego należy zastanowić się nad rozwiązaniem, które pozwoli nam znacząco zwiększyć naszą niezależność energetyczną.
Energia słoneczna – odpowiedź na wysokie rachunki za prąd
Opcją, którą zdecydowanie warto rozważyć, jest wykorzystanie urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu nie będziemy musieli pobierać prądu z sieci energetycznej lub znacznie ograniczymy jego pobór.
Dużą popularnością wśród inwestorów prywatnych w Polsce cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Energia ze słońca to drugie pod względem wielkości, zaraz po energii wiatrowej, wykorzystywane źródło energii odnawialnej w naszym kraju. Moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych przekroczyła już 4,4 GW (stan na marzec 2021 roku), co stanowi wzrost o ponad 250% w stosunku do roku ubiegłego (1,7 GW – stan na koniec marca 2020 roku). Według danych europejskiego stowarzyszenia branży fotowoltaicznej SolarPower Europe Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem przyrostu mocy z energii słonecznej w 2020 roku. Około 70% stanowią instalacje o mocy mniejszej niż 50 kWp, wykorzystywane na własne potrzeby przez gospodarstwa domowe oraz mikroprzedsiębiorstwa
Za tak duże zainteresowanie Polaków energią ze słońca odpowiadają liczne programy wsparcia oferowane przez rząd, m.in. „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, które umożliwiają otrzymanie bezzwrotnych dotacji lub kredytów na preferencyjnych warunkach na zakup i montaż instalacji. Za sukces energii słonecznej odpowiada także możliwość rozliczania energii oddanej do sieci w systemie opustów, według którego prosument może odebrać 70 lub 80% przekazanej wcześniej energii bez dodatkowych kosztów.
Czy energia słoneczna pokrywa całe zapotrzebowanie budynku na prąd?
Aby móc czerpać jak największe korzyści z fotowoltaiki, powinniśmy pamiętać o prawidłowym doborze jej mocy. Jest ona uzależniona od naszego średniego rocznego zapotrzebowania na energię. Ono z kolei jest kształtowane przez liczbę i rodzaj sprzętów elektrycznych, z jakich korzystamy w naszym domu. Standardowa instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego, o mocy 3-4 kWp, pokryje średnio 80% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w ciągu roku. Oznacza to, że zaledwie 20% energii będziemy musieli pobrać z sieci.
Dlaczego nie opłaca się instalować systemu o za małej mocy? Sprawi to, że więcej prądu będziemy musieli pobierać z sieci energetycznej, co podniesie nasze kwoty na rachunkach za prąd. A co jeśli chcemy zainstalować nieco większą ilość mocy, niż wynika to z naszych obliczeń? Spowoduje to oddanie zbyt dużej ilości nadwyżek energii do sieci, których może nie udać się nam spożytkować w przeciągu roku. Prowadzi to do prostego wniosku, że przewymiarowana instalacja również jest nieopłacalna. Aby uzyskać jak największe korzyści z instalacji fotowoltaicznej, jej zaprojektowanie oraz montaż warto zlecić zaufanej firmie, jak innogy Polska.
Rosnące ceny energii i liczne benefity zachęcają kolejne gospodarstwa domowe do inwestowania w energię ze słońca. Można się więc spodziewać, że zainteresowanie fotowoltaiką w kolejnych latach nie zmaleje, a energia słoneczna będzie stanowiła jeszcze większą część rodzimego systemu OZE.
artykuł sponsorowany