Orlen emituje zielone obligacje na 500 mln euro
PKN Orlen wyemituje 7-letnie obligacje o wartości 500 mln euro. Wpływy z emisji obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie lub refinansowanie projektów grupy wyłącznie w zakresie energii odnawialnej, czystego transportu i ochrony środowiska.
Pierwsza w historii Orlenu oraz Polski benchmarkowa emisja zielonych euroobligacji spotkała się z dużym zainteresowaniem inwestorów. Złożono 234 zapisy na łączną kwotę blisko 3 mld euro. Oznacza to, że popyt na zielone obligacje PKN Orlen aż 6-krotnie przewyższył wielkość zakładanej emisji. Pierwszy 1 mld euro w zapisach udało się zebrać w niespełna półtorej godziny od rozpoczęcia procesu.
W trakcie budowy księgi popytu PKN Orlen dwukrotnie obniżał warunki cenowe oferowanych papierów, z pierwotnego poziomu 160-165 punktów bazowych, poprzez 135-140 punktów bazowych, dochodząc finalnie do poziomu 125 punktów bazowych ponad tzw. Mid-Swap. Zaoferowana w ramach emisji zielonych euroobligacji cena jest jednocześnie najniższą w historii koncernu.
Emisja ma międzynarodowy charakter i w większości zostanie objęta przez zagranicznych inwestorów. Orlen podkreśla, że uczestniczyło w niej wiele międzynarodowych funduszy typu asset management.
Ostatecznie zielone euroobligacje zostały przydzielone 182 inwestorom z 26 krajów, przy czym największy udział mieli inwestorzy z krajów Europy Środkowej (Niemcy, Austria i Szwajcaria) – 44 proc. oraz Polski – 23 proc.
Zielone euroobligacje PKN Orlen zostaną wyemitowane w ramach utworzonego w tym miesiącu programu emisji średnioterminowych euroobligacji (EMTN) o łącznej wartości do 5 mld euro.
PKN Orlen zadeklarował, że do 2030 roku zredukuje emisje CO2 o 20 proc. z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. w ujęciu CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej.
Jak informuje bank Pekao, który w emisji opowiada za koordynację księgi popytu, obligacje Orlenu będą notowane na rynku regulowanym Euronext Dublin oraz na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
– W krótkim czasie zorganizowaliśmy kilka emisji obligacji zielonych i zrównoważonego rozwoju, o wartości ponad 5 mld zł. To pokazuje, że konsekwentnie i skutecznie poszerzamy nasze portfolio w zakresie odpowiedzialnego finansowania. Zresztą nie tylko jeśli chodzi o rynek obligacji, ale również kredytowanie proekologicznych projektów – komentuje prezes Pekao Leszek Skiba.
– W przypadku tej transakcji szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że mamy do czynienia z emisją na międzynarodowym rynku, w organizacji której Bank Pekao odgrywa kluczową rolę. To istotne, ponieważ chcemy być bankiem pierwszego wyboru dla dużych polskich firm, które finansują się na zagranicznych rynkach, zdobywają kontrakty eksportowe czy dokonują przejęć za granicą – dodaje Jerzy Kwieciński, wiceprezes Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej.
Oprócz Pekao w organizację emisji zaangażowane były międzynarodowe banki BNP Paribas, ING, UniCredit oraz CaixaBank i SMBC Nikko.
W komentarzu na temat emisji zielonych obligacji przez Orlen bank Pekao podkreśla, że ostatnio zwiększył swoje zaangażowanie w projekty związane z transformacją energetyczną.
W marcu tego roku bank zaangażował się w budowę największej elektrowni fotowoltaicznej w Polsce, podpisując umowę kredytową z PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o. na finansowanie farmy PV o mocy 70 MWp. Wcześniej w ramach konsorcjum udzielił kredytu na budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce, która powstanie na Pomorzu i której moc sięgnie 220 MW.
W grudniu 2020 roku Pekao koordynował pierwszą na polskim rynku i jedną z pierwszych w Europie emisję obligacji ESG-linked (przeprowadzoną również przez PKN Orlen). Z kolej w październiku 2020 r. wsparł Tauron w emisji obligacji zrównoważonego rozwoju.
W sumie wartość zielonego i zrównoważonego finansowania w Pekao przekroczyła w 2020 roku poziom 8 mld zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.