Komisa Europejska chce wyraźnie podnieść cel OZE na 2030 r.

Komisa Europejska chce wyraźnie podnieść cel OZE na 2030 r.
TPCOM, flickr cc

W przyszłym miesiącu Komisja Europejska ma zaprezentować założenia nowelizacji unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii, która ma dostosować cele w obszarze zielonej energii do nowych, bardziej ambitnych celów redukcji emisji CO2 uzgodnionych przez Unię Europejską. Tymczasem do mediów trafiły już pierwsze informacje na temat zmian, które w unijnym prawie dla OZE ma zaproponować Bruksela.

Druga dyrektywa o odnawialnych źródłach energii (RED II), nad którą prace zostały sfinalizowane w 2018 roku, wyznaczyła cele Unii Europejskiej w obszarze zielonej energii na 2030 rok. Dyrektywa RED II zastąpiła pierwszą dyrektywę OZE z 2009 r., która dotyczyła perspektywy 2020 r.

Nadrzędnym celem regulacji, które pojawiły się w dyrektywie RED II, jest doprowadzenie do osiągnięcia unijnego celu redukcji emisji CO2 na rok 2030.

REKLAMA

W 2018 roku Unia Europejska uzgodniła, że cel ten wyniesie 40 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r. Później jednak UE zdecydowała o zwiększeniu celu redukcji emisji do 55 proc., a to o oznacza potrzebę dostosowania unijnych aktów prawnych w obszarze energetyki do nowego, wyższego celu redukcji emisji CO2. 

Aby unijne przepisy dotyczące energetyki umożliwiły realizację nowego celu emisji CO2, Bruksela uruchomiła procedurę rewizji dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (2018/2001) oraz dyrektywy o efektywności energetycznej (2018/2002).

Komisja zapowiedziała również rewizję tzw. krajowych planów na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, które musiały opracować poszczególne państwa Unii Europejskiej, określając swoje indywidualne cele w zakresie udziału zielonej energii na 2030 r. Może to wiązać się z wezwaniem państw UE do zwiększenia przyjętych w tych planach celów udziału OZE w krajowych miksach energetycznych.

Będzie wyższy cel OZE

Gdy w 2018 roku przyjmowano dyrektywę RED II, Unia Europejska zatwierdziła cel redukcji emisji CO2  o 40 proc. do roku 2030 w porównaniu z emisjami z roku 1990.

Aby taka redukcja została osiągnięta, w dyrektywie RED II zapisano cel udziału zielonej energii w unijnym miksie energetycznym na poziomie 32 proc. 

Teraz wszystko wskazuje, że unijny cel OZE na 2030 rok zostanie wyraźnie podniesiony.

Z przecieków z Komisji Europejskiej, do których dotarł portal Euractiv, wynika, że nowy unijny cel OZE, który w przyszłym miesiącu zaproponuje KE, będzie mieścił się w przedziale 38-40 proc., a więc będzie wyższy o 6-8 pkt proc. od celu wpisanego do aktualnie obowiązującej dyrektywy RED II.

Realizacja podwyższonego celu będzie oznaczać również niemal dwukrotne zwiększenie udziału zielonej energii w stosunku do celu OZE zapisanego w unijnej dyrektywie RED I z 2009 roku, który zakłada 20 proc. zielonej energii w elektroenergetyce, ciepłownictwie i transporcie do roku 2020.

Propozycje KE mają zakładać również podniesienie innych celów zapisanych w dyrektywie RED II. 

W obszarze wykorzystania odnawialnych źródeł energii w elektroenergetyce Komisja Europejska ma m.in. zaproponować wprowadzenie obowiązkowych mechanizmów zmierzających do budowy transgranicznych systemów przesyłowych z wykorzystaniem morskiej energetyki wiatrowej, a także zasady „jednego okienka” w procesie dewelopmentu projektu offshore na wodach terytorialnych sąsiadujących ze sobą państw UE.

Wśród propozycji, które wymienia Euractiv, jest obligatoryjny coroczny wzrost udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie o co najmniej 1,1 proc.

REKLAMA

Jednocześnie zaproponowany ma zostać zakaz stosowania paliw kopalnych w systemach centralnego ogrzewania.

Zwiększeniu z 14 proc. do 26 proc. ma ulec obowiązek wykorzystania zielonej energii w transporcie do roku 2030. W tym obszarze KE ma również zaproponować podniesienie obowiązkowego udziału zaawansowanych biopaliw – z 3,5 proc. do 5,5 proc. Nowe obowiązki dotyczące wykorzystania czystej energii mają objąć również lotnictwo.

Ponadto wprowadzone mają zostać minimalne warunki jeśli chodzi o zastosowanie energii odnawialnej w budynkach. Tutaj Euractiv nie wskazał jednak konkretnych propozycji.

Znowelizowana dyrektywa RED II ma również – według propozycji KE – wprowadzić obowiązki dotyczące wykorzystania energii odnawialnej w przemyśle. W tym obszarze Bruksela ma zaproponować wprowadzenie oznakowania produktów wytwarzanych przez wybrane sektory przemysłu, które będzie zawierać informacje na temat śladu węglowego.

Uczestnicy konsultacji za ambitniejszymi celami

Niedawno Komisja Europejska zaprezentowała efekty konsultacji społecznych na temat nowelizacji dyrektywy RED II, które pokazały silne poparcie dla podwyższenia unijnych celów w obszarze zielonej energii.

W konsultacjach prowadzonych od 12 października do 9 lutego wzięło udział ponad 39 tys. podmiotów, w tym 38,4 tys. to osoby fizyczne, a 645 to organizacje, wśród których 71 proc. to firmy i stowarzyszenia reprezentujące biznes, a 16 proc. stanowiły organizacje pozarządowe i środowiskowe.

Uczestnicy konsultacji mogli wskazać swoje preferencje, odpowiadając na pytania, z których 54 miało charakter zamknięty, a 42 otwarty.

Dodatkowo 64 proc. ankietowanych opowiedziało się za wprowadzeniem do dyrektywy RED II obligatoryjnych celów na poziomie krajów członkowskich – czyli tak jak w pierwszej dyrektywie.

Aż 86 proc. respondentów poparło zwiększenie unijnego celu udziału zielonej energii w transporcie. Zgodnie z aktualnym celem do 2030 roku co najmniej 14 proc. paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, przy czym biopaliwa pierwszej generacji o wysokim ryzyku „pośredniej zmiany sposobu użytkowania gruntów” od 2030 roku nie będą już wliczane do celów UE w zakresie energii odnawialnej. Od 2019 roku udział biopaliw pierwszej generacji w realizacji tych celów ma stopniowo maleć, aż do osiągnięcia zerowego poziomu w 2030 roku.

Uczestnicy konsultacji w większości postulowali również zwiększenie celu OZE jeśli chodzi o obszar ogrzewania i chłodzenia. Zgodnie z obecnymi regulacjami udział zielonej energii w konsumpcji energii w tym obszarze ma rosnąć co roku przeciętnie o 1,3 proc. Zwiększenie tego celu uznało za potrzebne w sumie 67 proc. respondentów. Przy tym 51 proc. uznało, że nie powinno się wprowadzać w tym obszarze wiążących celów dla krajów UE.

Dodatkowo 67 proc. odpowiadających uznało, że potrzebne jest wprowadzenie celu OZE w przemyśle, w tym 12 proc. uznało, że taki cel powinien obowiązywać tylko wybrane sektory przemysłu.

We wnioskach z konsultacji dotyczących nowelizacji dyrektywy RED II unijni urzędnicy podkreślają potrzebę wprowadzenia dodatkowych kryteriów wykorzystania biomasy pochodzenia leśnego. Jednak 56 proc. uczestników konsultacji uznało, że obecne kryteria dotyczące wykorzystania biomasy leśnej nie powinny być zmieniane.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.